Ważne
  W Częstochowie reklamują wykopaliska

  W Częstochowie reklamują wykopaliska

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Duże zainteresowanie mieszkańców Częstochowy, pielgrzymów i przechodniów budzą prace archeologiczne, prowadzone na Starym Rynku.
  Badania mają pozwolić na ustalenie, gdzie stał niegdyś ratusz miejski, zniszczony wskutek pożaru na początku XIX wieku.

  Obok ogrodzenia terenu wykopalisk ustawiono trzy tablice, które mają informować o celu badań i osiąganych postępach. Na pierwszej planszy przedstawiono rycinę z widokiem okolic Starego Rynku według sztychu J. Gorczyna, na drugiej tablicy powiększono fragment tej ilustracji, przedstawiający ratusz i miejską wagę.Trzecia tablica zawiera ilustracje ratusza i wagi miejskiej w ujęciach z lat 1702 i 1809. Umieszczono też na niej tekst opisujący badania, przygotowany przez archeolog Iwonę Młodkowską - Przepiórowską.

  Wykopaliska podjęto w 2007 roku i trwają one do dziś ze zmiennym szczęściem. O ile szybko odsłonięto piwnice nieustalonej dotąd miejskiej budowli, o tyle nie ma wciąż pewności, gdzie stał ratusz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama