Ważne
  Msza Kilara pod Radiostacją Gliwicką

  Msza Kilara pod Radiostacją Gliwicką

  M. Polok, J. Przybytek, KLM, PLUS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W województwie śląskim o rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej usłyszymy dużo, na temat i co najważniejsze wszystko co dotyczy 1 września będzie podane z klasą i widowiskowo.
  Pierwsze uroczystości zaczynają się już w niedzielę. Najwięcej będzie się działo pod Radiostacją Gliwicką. Głównym punktem niedzielnej uroczystości będzie plenerowa premiera utworu Wojciecha Kilara Missa pro pace, czyli Msza dla pokoju.

  - Kilar będzie obecny na koncercie. Zagra Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach. Wystąpią połączone chóry katowickiej Filharmonii Śląskiej i chór radiowy Polskiego Radia Kraków - mówi Tomasz Beler z Impresariatu Pro Arte, który na zlecenie gliwickiego samorządu organizuje obchody.
  - Dobrym duchem koncertu i jednym z inicjatorów jest poseł Jan Kaźmierczak. Zaplanowano również projekcją na ekranie diodowym fragmentów filmu Zbigniewa Chmielewskiego "Operacja Himmler". Uroczystość u stóp wieży rozpocznie się o godz. 20. Wstęp jest wolny.

  Także w niedzielę w Gliwicach będzie można zobaczyć wystawę przygotowaną przez tutejsze Muzeum w ramach Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego. W Willi Caro - ekspozycja mundurów, uzbrojenia, fotografii i kopii dokumentów zatytułowana O wolność i niepodległość. SZP-ZWZ-AK 1939 - 1945, poświęcona Armii Krajowej i walce Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej. Dodatkowo w ramach wystawy WARning będzie można zobaczyć plakaty ideowe nawiązujące do konfliktów zbrojnych.

  Natomiast w Ruinach Teatru Miejskiego zostaną wystawione fotografie Piotra Janika, zdjęcia dokumentalne wypożyczone z Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu oraz ze zbiorów Śląskiego Instytutu Naukowego. Tematem prac pod wspólną nazwą "NIE!" jest Holocaust. Wystawy będzie można oglądać od godz. 18.00.

  Wesoło będzie w Cieszynie. W niedzielę zostanie tu zorganizowany "Ostatni dzień wolności", w ramach którego o godz. 16.30 w kinie Piast zobaczymy western, który na afiszu był też w sierpniu 1939 r. O 19. w parku Sikory w Czeskim Cieszynie rozpocznie się potańcówka w rytmach z lat 30. Wstęp do kina i na tańce jest bezpłatny.

  "Wojenna" będzie także niedziela w Pszczynie. Tutejsze uroczystości zainauguruje otwarcie cmentarza wojennego Trzy Dęby w parku Zwierzyniec. Z kolei na Rynku będzie można oglądać pokaz historycznego i współczesnego sprzętu militarnego. Z kolei od godz. 12. w Centrum Kultury zwiedzającym zostanie udostępniona wystawa fotografii, map i dokumentów zatytułowana Ziemia pszczyńska w okresie II wojny światowej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gleiwitz

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   Nie dorabiajcie ludzie na siłe ideologii tam gdzie nie trzeba. Prowokacja Gliwitzka , bohaterska obrona wieży spadachronowej, ,,opór" mieszkańców Śląska - to wszystko ciólstwa jakich mało. Były...rozwiń całość

   Nie dorabiajcie ludzie na siłe ideologii tam gdzie nie trzeba. Prowokacja Gliwitzka , bohaterska obrona wieży spadachronowej, ,,opór" mieszkańców Śląska - to wszystko ciólstwa jakich mało. Były kwiaty, uśmiechy i wielka ulga że gorole pitły wreszcie do swoich. Trzeba tylko trochę dziadków posłuchać ........zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama