W Sosnowcu rozpoczyna się bój o emisję obligacji

  W Sosnowcu rozpoczyna się bój o emisję obligacji

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jeszcze w tym tygodniu na specjalnej sesji radni Sosnowca zdecydują, czy miasto wyemituje obligacje za 120 mln złotych.
  Miałoby to być osiem transzy po 15 mln zł każda. Pieniądze mają być przeznaczone na inwestycje miejskie zapisane w budżecie. To już drugie podejście do tego tematu. Wcześniej nie udało się zebrać bezwzględnej ilości głosów za przyjęciem projektu.

  - Liczę, że ludzi dobrej woli w radzie jest więcej, niż w miniony czwartek i radni PO, którzy się wahali, podejdą do tematu profesjonalnie - powiedział nam wczoraj prezydent miasta Kazimierz Górski.


  A sprawa jest poważna. Budżet Sosnowca został skonstruowany właśnie w oparciu o emisję obligacji. Dzięki takim decyzjom prezydent przyjął wszystkie inwestycje w dzielnicach, zaproponowane przez radnych. Brak zgody na pozyskanie 120 mln w pierwszej kolejności dotknie więc prawdopodobnie właśnie te inicjatywy, bo dziurę i tak jakoś trzeba będzie załatać, choćby rezygnując z planów budowy niektórych obiektów.

  - Zgodziłem się na propozycje inwestycyjne radnych, bo uważali, że w czasie kryzysu gmina powinna dać szansę przedsiębiorcom na zarobienie pieniędzy, by w ten sposób ratować miejsca pracy. Dziś te wypłaty stają pod znakiem zapytania - mówi prezydent.

  Problem polega na tym, że budżet uchwalono zwykłą większością głosów. Za jego uchwaleniem było w marcu 12 radnych. Opozycja wstrzymała się od głosu i dziś może twierdzić, że to nie ich pomysł. Jednocześnie, aby podjąć zobowiązanie finansowe, jakim jest emisja obligacji, potrzeba większości bezwzględnej w radzie, a tej prezydent Górski nie ma.

  - Liczę jednak na to, że radni PO, którzy uzależnili głosowanie za od przedstawienia im wykazu inwestycji, które zostaną sfinansowane ze środków pochodzących z emisji obligacji, poprą projekt - mówi.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czytałem już to

   Michał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   Ja już to czytałem na sosnowiec info pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama