To był już ostatni spływ Wartą

  To był już ostatni spływ Wartą

  P. Piesik, J. Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ostatni w tegorocznym sezonie spływ Wartą odbył się w sobotę. Kilkudziesięciu kajakarzy wypłynęło z przystani w częstochowskiej dzielnicy Zawodzie, kierując się do ośrodka TKKF Pegaz w Mirowie.
  Oprócz częstochowian w imprezie wzięli udział także mieszkańcy gmin Mstów i Kłomnice.
  To był już szósty sezon spływów Wartą. Z kajakowych wypraw skorzystało dotąd około tysiąca osób. Najodważniejsi i najwytrwalsi wzięli udział w lipcowej wyprawie z Częstochowy do Berlina. Popłynęli kajakami wodami Warty, Odry i Szprewy.

  - Najpierw wśród mieszkańców Częstochowy, a później sąsiednich gmin, a w tym roku nawet dalszych miejscowości, rozeszła się wieść, że płynąc Wartą ma się przed sobą malownicze widoki. Później zaczęli meldować się chętni - mówi Mariusz Żołędziowski, wiceprezes Zarządu Regionalnego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, propagator turystyki kajakowej i komandor spływów.

  Płynąc Wartą można zobaczyć starorzecze, a w okolicach Mstowa rzeka wije się niemal jak Dunajec w Pieninach. Ostańce przypominają nawet Trzy Korony.

  Chociaż nurt na odcinku od Częstochowy do Mstowa jest łagodny, to jednak są miejsca, gdzie Warta płynie meandrami.

  Są też przeszkody które można pokonać tylko przenosząc kajak. Tak jest przy jazach na Mirowie, w Garnku, Zawadzie.

  Aby spływ był bezpieczny, załogi kajaków dobierane są w ten sposób, że początkujący wodniacy dołączają do rutynowanych wioślarzy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama