Dziś początek roku szkolnego

  Dziś początek roku szkolnego

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Uczniowie, rodzice i nauczyciele muszą przygotować się na poważne zmiany. Od dzisiaj zmieniają się podręczniki, sześciolatki mogą założyć tornistry, a dyrektor szkoły wcale nie musi być nauczycielem.
  To już nie "ewolucja", jak mówiła w 2007 roku Krystyna Szumilas, obecna wiceminister edukacji, tylko rewolucja. Zobacz, co się zmieni w szkołach już od dziś. 686 tys. uczniów i przedszkolaków w woj. śląskim rozpocznie dziś rok szkolny


  Sześciolatki do szkół. Przez trzy lata rodzice mogą, ale nie muszą posyłać sześcioletnich dzieci do szkół. Później stanie się to obowiązkiem. W woj. śląskim do szkoły pójdzie zaledwie 1132 sześciolatków z 37 tys.

  Dla każdego pięciolatka powinno być miejsce w przedszkolu. Od 2011 roku przedszkole ma być obowiązkowe. W woj. śląskim wychowaniem przedszkolnym objętych zostało 83 proc. dzieci.
  Nowe i droższe podręczniki. Z powodu zmiany podstawy programowej rodzice muszą zapłacić co najmniej 10 proc. więcej za książki.

  Wielki powrót matematyki na maturze. W maju 2010 każdy maturzysta będzie musiał zaliczyć ten przedmiot, żeby dostać świadectwo dojrzałości.

  Kurs tańca zamiast fikołków na wuefie. MEN dopuszcza organizowanie dwóch obowiązkowych godzin z wychowania fizycznego wedle uznania uczniów. Mogą to być: lekcje tańca, judo, karate, wycieczki piesze, górskie, rowerowe. Ofertę dla uczniów przygotowuje szkoła.

  Wychowanie seksualne. Tylko sprzeciw na piśmie zwolni ucznia z udziału w zajęciach. W przypadku ucznia niepełnoletniego pismo do dyrektora szkoły będzie musiał napisać rodzic, pełnoletni może napisać rezygnację samodzielnie.

  Szkolne miejsca zabaw mają powstać w podstawówkach. MEN ma 40 mln zł do podziału, ale śląskie szkoły złożyły najmniej wniosków spośród wszystkich województw w kraju. Dostaną więc najmniej pieniędzy.

  Warzywa, soki i owoce za darmo dla najmłodszych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Wystarczy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego www.arr.gov.pl. Termin upływa 11 września.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama