Polska szkoła musi być przyjazna

  Polska szkoła musi być przyjazna

  Elżbieta Kazibut-Twórz, Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Niech nauczyciele i uczniowie rozmawiają, bo przecież 80 proc. czasu spędzają w szkole - mówi Krystyna Szumilas, wiceminister edukacji
  Z Krystyną Szumilas, wiceminister edukacji, rozmawiają Elżbieta Kazibut-Twórz i Katarzyna Piotrowiak

  Z 37 tysięcy sześciolatków w województwie śląskim zaledwie 1.132 założy tornister. Dlaczego tak mało?
  Kilka dni temu byłam w Chudowie i Gierałtowicach, gdzie udało się skompletować po jednej klasie sześciolatków. W małych gminach ta sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej. MEN wprowadza nową formę nadzoru pedagogicznego, który będzie badał efekty kształcenia

  Bo mają bardziej zadbane i ładniejsze szkoły z salami gimnastycznymi, czyli dokładnie to, czego nie ma w wielu miastach.
  Na pewno szkoła wiejska jest "bardziej nasza". Szkoły w dużych miastach są anonimowe, co wcale nie znaczy, że są gorsze. Wydaje mi się, że to nie jest kwestia wyposażenia, tylko atmosfery szkolnej. W dużym środowisku trudniej nawiązać kontakt.

  Jeśli szkoła jest źle wyposażona i ma 800 dzieci, to nie będzie dobrym miejscem dla sześciolatka?

  Do tej pory nawet w takich dużych szkołach pojawiały się sześciolatki. Uważam, że nic nie stoi na przeszkodzie. Ważniejsze jest, żeby nauczyciele wiedzieli, że z takim dzieckiem trzeba inaczej pracować, metodami bardziej zbliżonymi do wychowania przedszkolnego, czyli poprzez zabawę. Nie mamy wyjścia, musimy się zmieniać.

  Wszystkie sześciolatki mają obowiązkowo chodzić do szkoły od 2012 roku, czy Ministerstwo Edukacji Narodowej bierze pod uwagę opóźnienie momentu wejścia w życie tych zmian?
  Zapisów ustawowych nie zmienimy. Znowelizowana w kwietniu ustawa o systemie oświaty obowiązuje.

  Tak jak nowa podstawa programowa.

  Zmiany były konieczne, ponieważ od 1999 roku wraz z wprowadzeniem gimnazjów niczego nie reformowano. Ta podstawa obowiązywała już 10 lat.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama