Książka: Celny portret zbrodniarza

  Książka: Celny portret zbrodniarza

  Stanisław Bubin

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W nocy z 15 na 16 października 1946 roku w sali gimnastycznej więzienia w Norymberdze powieszono dziesięciu najbardziej znaczących ludzi Hitlera.
  Wśród nich był Hans Frank, człowiek, który siedem lat wcześniej, w październiku 1939 roku, z królewskiego Wawelu zaczął krwawo rządzić okupowaną Polską.

  Swoją żonę Brigitte Frank nazywał królową Polski. To Hans Frank powiedział: Gdybym o każdych siedmiu rozstrzelanych Polakach chciał rozwieszać plakaty, to w Polsce nie starczyłoby lasów na wyprodukowanie papieru na takie plakaty.

  W księgarniach jest już książka "Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora". Jej autorem jest Dieter Schenk, niemiecki prawnik, długoletni dyrektor policji kryminalnej, doradca niemieckiego MSZ, działacz Amnesty International, publicysta i znany historyk reżimu narodowosocjalistycznego (za badania nad hitleryzmem i działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP).

  Praca Schenka nie jest jeszcze jedną biografią hitlerowskiego zbrodniarza, jakich sporo ostatnio pojawiło się w naszych księgarniach. To wnikliwy portret niemieckiego hipokryty, który deklarując wiarę w państwo prawa, świadomie podporządkował wymiar sprawiedliwości interesom zbrodniczego systemu.
  Dr Frank, wielokrotnie podkreślając swoje uwielbienie dla Hitlera, związał całą życiową karierę z NSDAP i dążeniem do upragnionego celu - władzy absolutnej w Generalnym Gubernatorstwie, powierzonym mu przez Führera. Na tym skrawku przedwojennej Rzeczypospolitej Hans Frank i jego rodzina urządzili sobie prywatny folwark.

  Lista zbrodni Franka jest wyjątkowo długa: już w 1940 roku aprobował plany zniszczenia Warszawy, gorliwie tworzył getta dla Żydów, bez skrupułów podpisywał rozkazy rozstrzeliwania Polaków, a przy tym brał wysokie łapówki i rabował, co się tylko dało.

  29 stycznia 1944 roku żołnierze AK dokonali nieudanego zamachu na Franka jadącego pociągiem do Lwowa. Wtedy cudem uniknął śmierci. Dopadła go ona dwa lata później, wyrokiem norymberskiego trybunału, który uznał go za winnego zbrodni wojennych przeciw ludzkości. Miał wtedy 46 lat.
  Frank nie ma grobu, jego zwłoki spłonęły w krematorium na cmentarzu Ostfriedhof.
  Spojrzenie Schenka na historię Polski z innej perspektywy - perspektywy najeźdźcy - sprawia, że książka jest ważnym i cennym świadectwem okresu okupacji.

  Dieter Schenk, Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora, Wyd. Znak 2009, str. 440, cena: 49,90 zł

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama