Roszady w zawierciańskim szpitalu

  Roszady w zawierciańskim szpitalu

  Monika Ziółkowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Małgorzata Guzik, pełniąca obowiązki dyrektora Szpitala Powiatowego w Zawierciu oraz Czesław Kawecki, dyrektor do spraw lecznictwa, 28 sierpnia otrzymali wypowiedzenia.
  To pierwsze zmiany kadrowe w szpitalu, odkąd stanowisko dyrektora placówki objęła Aleksandra Małek.
  Podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu radni mieli podjąć uchwałę o złożeniu zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Podstawą do takich wniosków ma być audyt finansowy, który na prośbę starostwa przeprowadzono w tej placówce. Uchwałę jednak zdjęto z porządku obrad, bo z audytem nie zapoznali się przed sesją wszyscy radni.


  Nieprawidłowości miały dotyczyć m.in. niepłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, na fundusz pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W audycie wykazano także, że wskaźnik wzrostu wynagrodzenia w szpitalu wzrósł o ponad 28 procent, a zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów maksymalny wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2009 roku może wynieść 8 procent. Jaka grupa pracowników szpitala dostała największe podwyżki, na razie nie wiadomo. Dramatyczna sytuacja finansowa zadłużonej na ponad 30 mln zł placówki spowodowała, że w czerwcu Zarząd Powiatu podjął decyzję o odwołaniu Teresy Bieńko, ówczesnej dyrektorki szpitala. Na jej miejsce 24 sierpnia powołano Aleksandrę Małek, prawniczkę z Dąbrowy Górniczej.

  - Gdy informacje zawarte w audycie się potwierdzą, nie wykluczone, że na kolejnej sesji pojawi się znów uchwała w sprawie złożenia zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansowej. Rada złoży je do rzecznika dyscypliny finansów publicznych - mówi Ryszard Mach, starosta.

  Rzecznik dyscypliny finansów publicznych sprawdza czy pieniądze na szczeblu państwowym i samorządowym są zarządzane i dysponowane zgodnie z ustawą o finansach publicznych.
  Radni podczas tej samej sesji zadecydowali też o poręczeniu 5 milionów zł kredytu dla szpitala. To kolejny w ciągu trzech miesięcy kredyt, który ma poprawić sytuację finansowej placówki. W czerwcu radni zadecydowali o poręczeniu 3 mln zł kredytu, który miał być przeznaczony m.in. na spłatę zaległych obciążeń z tytułu pełnionych dyżurów medycznych oraz wypłatę w terminie wynagrodzeń pracownikom.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama