W Bielsku-Białej zawisły zdjęcia starej synagogi

  W Bielsku-Białej zawisły zdjęcia starej synagogi

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dwa wielkoformatowe wydruki archiwalnych zdjęć dawnej synagogi pojawiły się na fasadzie Galerii Bielskiej BWA. Będą tam wisiały do grudnia.
  Jedno przedstawia widok synagogi z początku XX wieku, drugie z września 1939 roku, gdy zburzyli ją Niemcy.

  Zbudowana została według projektu Ludwika Schöne i Karola Korna. Była wierną kopią świątyni w Szombathely na Węgrzech. Galeria usytuowana jest dokładnie w jej miejscu.

  - W połowie września 1939 roku miejscowi Niemcy sprowadzili materiały łatwopalne i wybuchowe, podkładając je pod Żydowski Dom Ludowy im.
  Chaima Bialika w Bielsku oraz trzy świątynie: synagogi postępowe w Bielsku przy ul. 3 Maja, w Białej przy ul. Krakowskiej i synagogę ortodoksyjną Ahawas Tora w Białej przy ul. Szpitalnej. Pod płonące budynki nie dopuścili straży pożarnych. W miejscu spalonego Żydowskiego Domu Ludowego z łaźnią, salą teatralną i gimnastyczną po wyremontowaniu urządzono składy, obecnie mieści się tu Teatr Lalek Banialuka, a zamiast synagogi w Bielsku urządzono basen przeciwpożarowy - przypomina Jacek Proszyk, bielski historyk .

  Relacje dotyczące daty spalenia synagog różnią się od siebie. Źródła podają 13, 14 lub 15 września 1939 roku. Spaloną synagogę Niemcy wkrótce zniszczyli doszczętnie. Wojnę przetrwały tylko fundamenty. Upamiętnieniem tego wydarzenia sprzed 70. laty jest umieszczenie na fasadzie galerii wydruków archiwalnych zdjęć. Pochodzą z archiwów Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej oraz Jacka Proszyka, współorganizatorów przedsięwzięcia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama