Rowerowe patrole strażników w Czechowicach Dziedzicach

  Rowerowe patrole strażników w Czechowicach Dziedzicach

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Strażnicy miejscy w oznakowanych kaskach, odblaskowych kamizelkach z identyfikatorami oraz tonfą (pałką) na bagażniku objeżdżają miasto na rowerach górskich.
  - To nie tylko zmiana wizerunku, ale przede wszystkim sposób na efektywniejszą służbę - wyjaśnia Mirosław Janko, komendant Straży Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Jedni uważają to za dobry pomysł, inni żartują, że strażnikom brakuje benzyny

  Rowery mają strażnikom ułatwić dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Na przykład do dzikich wysypisk śmieci. Ale nie tylko. Janko zwraca uwagę, że w tym roku funkcjonariusze kontrolują posesje sprawdzając, gdzie trafiają ścieki.


  - Są takie dzielnice, w których ulice są bardzo wąskie, obowiązuje strefa zamieszkania, a pierwszeństwo na drogach mają piesi. Właśnie tam lepiej poruszać się na rowerze - argumentuje Janko.
  Podobnie jest w przypadku dojazdów na osiedla, place zabaw czy nawet tereny boisk szkolnych. Rowerem strażnicy dotrą w miejsca, gdzie samochód już nie wjedzie. Dzięki temu można np. zaoszczędzić na paliwie albo po prostu wysłać radiowóz do innej interwencji.

  Komendant tłumaczy, że rowerowe patrole sprawdzą się też podczas regulacji ruchu drogowego, pilnowania przejścia procesji, a także rajdu rowerowego czy imprez masowych. Pomysł rowerowych patroli Mirosław Janko podpatrzył w Częstochowie.

  W Czechowicach strażnicy mają dwa rowery górskie. Służba na rowerze może przypaść każdemu, prócz dyżurnego. Jeśli jednoślady się sprawdzą, w przyszłym roku będą dwa kolejne.
  - To dobry sprzęt, nieźle się jeździ. Teraz szybciej można dostać się we wskazane miejsce - przyznaje Marcin Biber, aplikant czechowickiej Straży Miejskiej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama