Najwięcej dłużników żyje w woj. śląskim

  Najwięcej dłużników żyje w woj. śląskim

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zaległe długi wzrosły w Polsce przez rok o 20 mld zł do rekordowych 79,24 mld zł! Najwięcej dłużników i najwyższe zaległe kwoty są w województwie śląskim.
  Już 14,53 wszystkich polskich długów powstaje właśnie na terenie województwa śląskiego. Aż 93 proc. dłużników ma ponad 10 tys. zł zaległości w bankach, u właścicieli mieszkań, dostawców prądu, gazu, u operatorów telefonicznych, ale także u własnych dzieci, którym zasądzono alimenty. Najmłodszy śląski dłużnik ma 16 lat i jest winien komunikacji miejskiej 406 zł, a najstarszy to 95-latek z niespłaconymi w banku 1.754,10 złotymi. Najczęściej jest to mężczyzna w wieku 26-35 lat.

  Śląskie uplasowało się pod względem zadłużenia na pierwszym miejscu w kraju. Mamy ponad 10 mld zł zaległości. Nie zapłaciliśmy urzędom skarbowym ponad 1,88 mld zł podatku VAT, 1,38 mld zł tytułem akcyzy i niemal 0,5 mld złotych z PIT. Firmy śląskie zalegają fiskusowi z podatkiem dochodowym na 195,5 mln zł. Do tego 70 mln zł cła, 3,5 mln zł tytułem mandatów czy grzywien. Gminy śląskie czekają na zapłatę niemal 1,5 mld zł. Prym wiedzie Chorzów, gdzie średnio na mieszkańca przypada 1.129,99 zł długów, połowę z tego ma Bytom (638,05 zł), Katowice to 449,47 zł.

  - Za jazdę bez biletu w województwie śląskim jedna osoba ma 22.451,95 złotych należności, zajęła 10. miejsce w kraju, przy średniej w Polsce 820,68 zł - wylicza Andrzej Kulik, rzecznik Krajowego Rejestru Długów. - Aż 80 proc. gapowiczów to w waszym regionie mężczyźni.

  Maksymalne zadłużenie śląskiego lokatora to 165,6 tys. zł (5. miejsce w kraju) przy średniej krajowej 9,9 tys. zł. W tej dziedzinie też prym wiodą mężczyźni w wieku 36-55 lat. Także u nas jest największy dłużnik wobec telefonii stacjonarnej, ma ponad 24,5 tys. zł zaległości przy średniej krajowej 1,1 tys. zł. Tu poczesne miejsce zajmują mieszkanki naszego województwa. Rekordowy śląski dłużnik operatora komórkowego winny jest 14,4 tys. zł - przy dziesięciokrotnie niższej polskiej średniej. W tej kategorii najwięcej jest mężczyzn do 35. roku życia. Nie zapłaciliśmy ponad 242 tys. zł alimentów - ale w tej dziedzinie zajmujemy 13. miejsce w kraju.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama