Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomóżmy rozszyfrować śląskie postacie na tajemniczym zdjęciu

MT
ARC
Podsumowujemy wyniki sondy na najważniejsze wydarzenie z historii Górnego Śląska. Pomóżmy przy okazji zidentyfikować osoby na tajemniczym zdjęciu z czasu plebiscytu.

Internauci nie mają żadnych wątpliwości, że najważniejszym wydarzeniem z historii Górnego Śląska było ogłoszenie autonomii dla województwa śląskiego. Nastąpiło to w ustawie Konstytucyjnej z 15 lipca 1920 r. zawierającej statut organiczny Województwa Śląskiego. Tak wynika z podsumowania wyników sondy prowadzonej na polskadziennikzachodni.pl.

Przypomnijmy, że ten akt prawny uchwalony przez Sejm Ustawodawczy nadał województwu śląskiemu szeroką autonomię. Autonomia ta obejmowała (w kolejności wymienionej w Statucie):

* ustawodawstwo w zakresie stosowania języka polskiego i niemieckiego jako języków urzędowych;
* ustawodawstwo dotyczące samorządu lokalnego (gminnego i powiatowego) oraz dotyczące władz administracyjnych i podziału administracyjnego woj. śląskiego;
* ustawodawstwo sanitarno-epidemiologiczne;
* ustawodawstwo o organizacji policji i żandarmerii
* ustawodawstwo o nadzorze budowlanym (policja budowlana)
* ustawodawstwo dotyczące szkolnictwa;
* ustawodawstwo w sprawach wyznaniowych - z wyłączeniem spraw uregulowanych konkordatem;
* ustawodawstwo dotyczące zwalczania ubóstwa;
* ustawodawstwo regulujące szeroko rozumianą politykę rolną, melioracje i budownictwo wodne - bez prawa do budowy kanałów i regulacji rzek granicznych;
* ustawodawstwo o zaopatrzeniu ludności w energię elektryczną i w sprawie transportu lokalnego.

Ustawa powoływała jednoizbowy Sejm Śląski z 48 posłami, który powoływał Radę Wojewódzką. Sejm Śląski uchwalał własny budżet który zasilał Skarb Śląski. Część dochodów była odprowadzana przez Skarb Śląski do budżetu centralnego.

Spod kompetencji Sejmu Śląskiego wyłączona była polityka zagraniczna i wojskowość.

W dalszej kolejności nasi internauci uznali, że najważniejszym wydarzeniem był wybuch III powstania śląskiego 2/3 maja 1921 r., wkroczenie Armii Czerwonej na Górny Śląsk 24-27 stycznia 1945 r., Plebiscyt na Śląsku 20 marca 1921 r. oraz wybuch II powstania śląskiego 19/20 sierpnia 1920 r.

Łącznie w sondzie oddano prawie tysiąc głosów.

W trakcie trwania sondy napisał do nas pan Jacek Wilczek, którego frapuje pewne tajemnicze zdjęcie. oto, co napisał do naszej redakcji:

Pozwalam sobie przesłać zdjęcie Wojciecha Korfantego. Jest to zdjęcie powszechnie znane i publikowane również na łamach Państwa gazety. Zdjecie to przedstawia członków Polskiego Komitetu Plebiscytowego na Górnym Śląsku. Oczywiście wsród osób obecnych na zdjęciu jest Wojciech Korfanty. Starałem się dotrzeć do informacji kim są, z imienia i nazwiska pozostali meżczyźni tworzący to zacne grono. Próbowałem dotrzeć do tej wiedzy poprzez kontakt z Pracownią Historii Powstań Śląskich Muzeum Śląskiego oraz z Działem Historii Muzeum Miasta Katowic. Niestety instytucje te nie posiadają informacji w tej materii. Spotkałem się z ogromną życzliwością w obu miejscach, temat wydał się dla mych rozmówców interesujący, natomiast nie byli w stanie mi pomoc. Zachęcali mnie do dalszych poszukiwań i rozwizania tej zagadki. Dodam jeszcze, ze poza Korfantym na zdjęciu na pewno jest Konstanty Wolny, ponoć Dr Hanke, chyba Niegolewski.

Prosimy internautów o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki i przesłanie podpowiedzi na adres [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!