Dom zawiedzionych nadziei

  Dom zawiedzionych nadziei

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Całkiem po cichu upłynęła piąta rocznica śmierci człowieka, który dla Górnego Śląska zdziałał tyle, że mógłby obdzielić całe pokolenie.
  To Thaddäus Schäpe (1954-2004), założyciel i pierwszy dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Minęło ledwie pięć lat, a już mało kto o nim pamięta. Nawet w jego macierzystej firmie, którą stworzył od podstaw i z wielką pasją prowadził, nikt nie potrafił sobie przypomnieć daty jego śmierci.
  Był przykładem błyskotliwej kariery, rzadkiej u Ślązaków z tego pokolenia. Jako młodzieniec wyjechał u progu lat 70.
  z rodzinnego Koźla do Niemiec w ramach gierkowskiego łączenia rodzin. Można powiedzieć, że zostawił Śląsk za sobą i zajął się nowym życiem w Niemczech. Błyskotliwy, zawodowy menedżer, z gracją obracał się w kręgach władzy z nadzieją na karierę wyższego urzędnika państwowego. A jednak w 1992 roku wylądował w Polsce jako dyrektor Śląskiego Biura Fundacji im. Friedricha Eberta. Traktował to zrazu jako zesłanie, które jednak twórczo obrócił w wiekopomne dzieło. Prowadzone przezeń biuro stało się zalążkiem tegoż właśnie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, unikatowej organizacji polskich i niemieckich osób prawnych, założonej w 1998 roku pod auspicjami prezydentów Polski i Niemiec.

  Sześć lat kierowania domem przez Schäpego, to niewidziana wcześniej w naszym regionie lawina pomysłów, projektów, konferencji naukowych, imprez artystycznych i publikacji poświęconych Górnemu Śląskowi w jego pełnym, ponadnarodowym wymiarze. Ani wcześniej, ani potem nikomu nie udało się zgromadzić wokół jednej instytucji tylu znakomitych artystów, publicystów, historyków, socjologów, duchownych różnych wyznań, polityków i regionalistów z obu stron granicy.

  Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej stał się pierwszym w historii górnośląskim forum wymiany myśli, nieskrępowanych żadnymi politycznymi ograniczeniami, żadną ciasnotą ksenofobicznych uprzedzeń, żadnymi nacjonalistycznymi dogmatami.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama