Katowice: Rozpoczyna się intensywny kurs języka polskiego...

  Katowice: Rozpoczyna się intensywny kurs języka polskiego dla studentów programu ERASMUS

  RP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego od 3 września br. gościć będzie grupę ponad 30 studentów-cudzoziemców, którzy w ramach programu Erasmus będą studiować w Polsce w roku akademickim 2009/2010.
  Do Katowic przyjadą studenci z 10 krajów Unii Europejskiej, aby uczestniczyć w intensywnym kursie języka polskiego. Uroczyste otwarcie kursu odbędzie się w dziś (3 września 2009), w Sali Rady Wydziału im. Z. J. Nowaka w budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego na placu Sejmu Śląskiego 1 w Katowicach. Inaugurację poprowadzi dr Aleksandra Achtelik, wicedyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ.


  Intensywny kurs języka polskiego dla studentów programu ERASMUS podejmujących studia w Polsce organizowany jest przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej, co roku, na zlecenie Narodowej Agencji (Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji) w ramach programu Uczenie się przez całe życie. Obcokrajowcy podczas kursu adaptacyjnego uczą się języka polskiego, poznają polskie realia oraz przede wszystkim zapoznają się ze specyfiką organizacji studiów na polskich uczelniach. Na zajęciach studenci zdobędą umiejętności językowe, które pozwolą im radzić sobie w podstawowych sytuacjach komunikacyjnych oraz zapoznają się podstawami polskiej gramatyki. Ponadto podczas spotkań seminaryjnych będą mieli możliwość zapoznania się z polską kulturą, tradycjami i zwyczajami. W godzinach popołudniowych uczestnicy kursu wezmą udział w wykładach oraz grach i zabawach językowych takich, jak: karaoke, teatrzyk poezji itp. Zostanie też zorganizowane Spotkanie Narodów, w czasie którego studenci przedstawiają pozostałym uczestnikom kursu swój kraj, kulturę i tradycje.

  W tym roku Szkoła gościć będzie studentów pochodzących z 10 krajów Unii Europejskiej: Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Turcji, Portugalii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Dla uczestników kursu poza zajęciami językowymi oraz seminariami, przygotowany został także program krajoznawczy. Cudzoziemcy zwiedzą Kraków, Oświęcim i Wisłę. Ponadto podczas pobytu w Katowicach odwiedzą m.in. Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, Planetarium, Muzeum Historii Katowic oraz Centrum Sztuki Filmowej.

  W zawiązku z tym, że zagranicznych studentów interesują także kwestie polityczne i społeczne Polski, zorganizowane zostanie dla nich spotkanie z dr. Janem Olbrychtem, posłem do Parlamentu Europejskiego.

  Bardzo cieszy nas, że Szkoła może po raz kolejny organizować intensywny kurs języka polskiego dla studentów programu Erasmus. Przez kila tygodni obcokrajowcy, poświęcając część swoich wakacji, będą uczyć się języka polskiego oraz zdobywać wiedzę z zakresu historii Polski, wybranych zagadnień polskiej kultury. Ponadto będą uczestniczyć w spotkaniach z przedstawicielami świata polityki, nauki i kultury. Jednak nie zapominamy, że dla studentów jest to czas wakacji, dlatego uczestnicy programu będą mieli możliwość poznania turystycznych atrakcji Górnego Śląska, Śląska Cieszyńskiego, Beskidu i Małopolski. Mamy nadzieję, że podczas tego kursu zawiążą się przyjaźnie, a studenci-cudzoziemcy, choć w październiku podejmą naukę na różnych uniwersytetach w Polsce, często wracać będą na Uniwersytet Śląski do Katowic - mówi dr Aleksandra Achtelik.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama