Śląsk to była wielka siła Solidarności - wywiad z...

  Śląsk to była wielka siła Solidarności - wywiad z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim rozmawia Agata Pustułka
  Uczestniczy Pan, Panie Prezydencie, w rocznicowych uroczystościach podpisania porozumień jastrzębskich, jednego z trzech, po Gdańsku i Szczecinie, filarów polskiej demokracji. Jak z perspektywy czasu ocenia Pan, Panie Prezydencie, siłę tego protestu? Czy w ogóle rewolucja 1989 roku udałaby się bez udziału górników?
  Sierpień osiemdziesiątego roku to początek demontażu systemu komunistycznego w Polsce.
  I choć były jeszcze później trudne chwile - stan wojenny, aresztowania, procesy polityczne, nawet zabójstwa, ta cała brutalność systemu - to jednak od jesieni 1986 roku PZPR-owska władza była w odwrocie. Zmiany, które zaszły w 1989 roku przypieczętowały rozstanie Polaków z komunizmem. W tym wypieraniu dyktatury znaczącą rolę odgrywały właśnie załogi wielkich zakładów Śląska, zwłaszcza kopalnie i huty. Przypomnę, że już w 1980 roku porozumienia jastrzębskie i te publicznie zapomniane z Huty Katowice dopełniły zwycięstwa niezależnego ruchu związkowego, naszej Solidarności. Nie sposób nie docenić też znaczenia górniczych strajków z roku 1988. Region Śląsko-Dąbrowski to była wielka siła Solidarności.

  Jak Pan, Panie Prezydencie, działacz demokratycznej opozycji, wspomina ówczesne szanse na polityczny przełom? Czy można było wtedy wywalczyć więcej?
  Zawsze należy próbować i myśmy wtedy próbowali. To był przełom. Problem pojawił się tak naprawdę kilka miesięcy później. Wtedy pole manewru gwałtownie się poszerzyło, w ślad Polski poszły inne kraje naszego regionu i tę wolność należało odpowiednio zagospodarować. Nie wszyscy widzieli jednak wówczas potrzebę takiego przyspieszenia i to doprowadziło dodatkowo do podziałów w obozie Solidarności. Niektóre zaniechania ciążą nam do dziś, jak choćby brak rozliczenia komunistycznych zbrodni, czy uwłaszczenie nomenklatury.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama