W województwie śląskim coraz więcej milionerów

  W województwie śląskim coraz więcej milionerów

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W województwie śląskim coraz więcej milionerów
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Fot. Arkadiusz Gola

  Z danych udostępnionych przez Grażynę Piechotę z katowickiej Izby Skarbowej wynika, że mamy 1501 milionerów i pod tym względem ustępujemy miejsca tylko woj. mazowieckiemu.

  Najwięcej śląskich milionerów mieszka w Częstochowie - 174, Katowicach - 170 i Bielsku-Białej - 137. Są to przede wszystkim osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Nieliczna, 24-osobowa grupa to milionerzy, którzy rozliczali przychody uzyskane z wynagrodzenia za pracę (PIT-37).


  - To dobra wiadomość, bo dowodzi, że mamy solidne firmy, nie tylko na skalę regionalną, ale i europejską - mówi Eugeniusz Budniok, kanclerz Loży Katowickiej BCC. - Nie mamy kryzysu, a tylko spowolnienie gospodarki. Prof. Barczak: Fortuny zawsze powstawały w czasach kryzysu

  Biorąc pod uwagę zaludnienie "najbogatszy" w woj. śląskim jest Kłobuck. Liczy zaledwie 13,5 tys. mieszkańców, a osób które zarobiły w ubiegłym roku powyżej miliona jest aż 36. Jeden milioner przypada tam więc na 375 kłobucczan.
  - Naprawdę, aż tylu ich mieszka u nas? - dziwi się burmistrz Kłobucka Krzysztof Nowak. - W ogóle nie rzucają się w oczy, a chciałbym ich poznać. Mógłbym im przedstawić prezesów naszych klubów sportowych, stowarzyszeń działających na rzecz Kłobucka. Kto wie, może podzieliliby się swoim bogactwem - marzy Nowak.

  Im więcej milionerów w mieście, tym także większe wpływy z ich podatków do budżetu gminy. Ich obecność jest również nie byle jakim kapitałem społecznym. Czy samorządy mają tego świadomość, próbują w jakiś sposób wykorzystać tę sytuację dla dobra ogółu? Hołubią finansową śmietankę? Okazuje się, że nie. W 50-tysięcznej Pszczynie mieszka 66 osób, które zarobiły ponad milion złotych w ub. roku (o 21 więcej niż w 2007). - Nie wiemy, kim są milionerzy, nie mamy przecież wglądu w ich zeznania podatkowe - mówi wiceburmistrz, Dariusz Skrobol. W 38-tysięcznym Mikołowie mieszkają 42 takie osoby, to o siedem więcej niż rok temu. Tam też nie znają swoich milionerów - Nie mamy informacji na ich temat, to pewnie kadra menedżersko-dyrektorska z ościennych miast, która wybudowała u nas domy - docieka Michał Pienta, rzecznik mikołowskiego magistratu. Burmistrz 60-tysięcznych Tarnowskich Gór, Arkadiusz Czech też jest zaskoczony liczbą milionerów (50) i tłumaczy to atrakcyjnym położeniem miasta.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama