Ultimatum wojewody dla Grzegorza Osyry

  Ultimatum wojewody dla Grzegorza Osyry

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Grzegorz Osyra, prezydent Mysłowic, może stracić stanowisko.
  Jeśli nie odpowie na wezwania Regionalnej Izby Obrachunkowej, która chce wyjaśnień po kontrolach prowadzonych w Mysłowickim urzędzie miasta, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk domagać się będzie od premiera Donalda Tuska odwołania Osyry ze stanowiska.

  Katowicka RIO skontrolowała w ubiegłym roku finanse gminy i, jak zawsze, wystąpiła z wnioskami pokontrolnymi, na które należało odpowiedzieć. Czeka tak od listopada ubiegłego roku i nic. Osyra nie odpisuje. Prezydent Mysłowic nie odpowiedział na wnioski pokontrolne RIO

  - Zwróciłem się więc do wojewody śląskiego z prośbą o reakcję - wyjaśnia dr Mariusz Siwoń, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej, która sprawuje nadzór nad finansową działalnością jednostek samorządu terytorialnego.

  Ogromne kompetencje kontrolne ma właśnie wojewoda. Może upominać samorządowców łamiących prawo. Jeśli jednak nie stosują się do zaleceń i łamanie prawa ma charakter uporczywy, może z całą mocą swojego urzędu wnioskować do premiera o odwołania wójta czy burmistrza ze stanowiska. Do tej pory tak drastycznego przypadku jeszcze nie było. Prezydent Mysłowic, Grzegorz Osyra może być tym pierwszym.

  W wystąpieniu pokontrolnym inspektorzy RIO wytknęli w 2008 roku prezydentowi Osyrze m.in. to, że urzędnicy mysłowickiego magistratu oraz radni nie rozliczyli się z zaliczek otrzymanych na wyjazdy zagraniczne. W ogóle nie były kontrolowane polecenia wyjazdów służbowych zagranicznych pod względem merytorycznym, za pieniądze gminy, oczywiście. Dość niefrasobliwie wypłacano diety radnym, np., pomimo nieobecności na sesji, jednym zaniżano, innym zawyżano. Nieprawidłowości dotyczyły gospodarki nieruchomościami, przy zaciąganiu zobowiązań, przy prowadzonych inwestycjach. Ogólny bałagan w dokumentacji.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama