Zjazd mieszkańców z zatopionej wsi Zarzecze

  Zjazd mieszkańców z zatopionej wsi Zarzecze

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wczoraj, po 55 latach, w Zarzeczu na Śląsku Cieszyńskim spotkali się ludzie, którzy musieli zburzyć własne domy, rozebrać kościoły, przenieść gospodarstwa, aby zrobić miejsce Jezioru Goczałkowickiemu.
  Zarzecze, prężnie rozwijająca się wieś, poszło pod wodę. Ale jej mieszkańcy, rozsiani dziś po całym świecie, co pięć lat przyjeżdżają, by spojrzeć w wodę, która zabrała im domy.

  Wczorajszą rocznicę wysiedlenia wspominało około dwustu zarzeczan.

  - Ci ludzie kochają te tereny, dlatego wracają po wspomnienia - mówi Hermina Przemyk, prezes Towarzystwa Miłośników Zarzecza, mieszkająca na skrawku miejscowości, który nie poszedł pod wodę. - Żaden z nich nie liczy na to, że Zarzecze znowu się wybuduje, że zapora wyschnie. Ale liczą, że spotkają znajomych z lat szkolnych, młodzieńczych, z wojska - dodaje.

  Zarzeczanie spotkali się najpierw na mszy w sanktuarium w Chybiu, przed tym samym obrazem Matki Boskiej Gołyskiej, który 29 czerwca 1954 roku został przeniesiony z Zarzecza do Chybia.

  - Czułem się jak przed ponad pół wiekiem w Zarzeczu. Nie wiem, czy to ta orkiestra, która grała do mszy to sprawiła. Ale wszystko wyglądało, jak kiedyś. Czułem się, jak u siebie w domu - przyznał Franciszek Siemienik z Wisły Małej, który 55 lat temu jako 19-latek musiał opuścić swoją rodzinną miejscowość.

  Wczoraj do Zarzecza przyjechał z żoną Barbarą i synem Adamem. Głównie po to, żeby przejść lasem w kierunku wału przeciwpowodziowego i spojrzeć na wodę jeziora.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama