Szkoła jako zagrożenie

  Szkoła jako zagrożenie

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  - Młody człowiek z ufnością podchodzi do otaczającej go rzeczywistości, często nie mając świadomości występujących w niej zagrożeń. Fakt ten powinien wymuszać na nas wszystkich szczególną dbałość w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki - czyje to słowa?
  Czy może pani minister edukacji, może dyrektora szkoły albo przejętej swoją misją polonistki? Skądże! To fragment apelu Głównego Inspektora Pracy, skierowanego właśnie do pracowników oświaty. Podobno tylko w pierwszym półroczu tego roku w wypadkach przy pracy w szkolnictwie poszkodowanych zostało około 1800 osób. Do wypadków dochodziło najczęściej wskutek poślizgnięcia, potknięcia i upadku z wysokości.
  Pora więc na wnioski. Inspekcja jako niezadowalający oceniła stan techniczny klas, pracowni, ścian, posadzek, schodów, poręczy, stolarki okiennej i drzwiowej, sal gimnastycznych, przyrządów do ćwiczeń i boisk szkolnych. Szkoła to niebezpieczne miejsce pracy.

  Czy coś jeszcze pozostało? Tak: wentylacja, elektryczność oraz ogrzewanie. Ale i tu stwierdzono - jak to zostało oględnie ujęte w apelu - nieprawidłowości. Kto jest temu winien? Inspektor pracy nie pozostawia żadnych, najmniejszych wątpliwości: dyrektor szkoły. Bo przecież nie rząd, który konsekwentnie tnie pieniądze na oświatę, nie ministerstwo edukacji, które obiecywało, że będzie unijna kasa na modernizację szkół.

  Główny Inspektorat Pracy zapewnia jednak, że inspektorzy będą systematycznie podejmować czynności zmierzające do usunięcia stanu niezgodnego z prawem. Dobrze, że wszystkie szkoły w kraju już o tym wiedzą.

  Poproszą teraz rady rodziców, żeby kupiły nowe żaby w formalinie, pomalowały klasy i ufundowały maty antypoślizgowe. Wtedy nieprawidłowości staną się może trochę mniej niezadowalające.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama