Nasi posłowie przeholowali

  Nasi posłowie przeholowali

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Komisja Europejska oczekuje wyjaśnień od Polski, dlaczego tak zmieniono przepisy, że odholowanie auta przez policję w przypadku braku obowiązkowego OC jest niemożliwe.
  Zlikwidowano przy tym sankcje za brak tego ubezpieczenia. To powoduje, że 200 tys. posiadaczy aut bez OC jest poważnym problemem dla ich ofiar w razie wypadku. Osób bez obowiązkowej polisy najwięcej łapie policja w województwie śląskim, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Znowelizowane zapisy ustawy są sprzeczne z europejskim prawem

  Do niedawna auto kierowcy bez OC policja odholowywała, a oddawała je pod warunkiem wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia.
  Chroni ono potencjalne ofiary kierowcy bez OC - za ich leczenie, rehabilitację i ewentualną rentę płacił w razie wypadku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W 2008 roku wypłacił odszkodowania i świadczenia za 2373 szkód spowodowanych przez nieubezpieczonych kierowców.

  UFG ma dochody z wpłat ubezpieczycieli i kar kierowców. Jeśli jakiś region zostanie uznany za szczególnie dla ubezpieczycieli trudny, wzrastają składki polis komunikacyjnych płacone przez rzetelnych kierowców. W regionie śląskim mamy dużo kierowców bez obowiązkowej polisy, wiele wypadków i w efekcie jedne z droższych ubezpieczeń OC.

  Drogówka wykrywa w czasie rutynowych kontroli najwięcej (w skali kraju) kierowców bez tego ubezpieczenia. W 2008 r. województwo śląskie wysłało do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego najwięcej, bo 2459 zawiadomień o braku OC, dzięki czemu UFG zebrał od kierowców 111,3 tys. zł.

  - Wielu z ukaranych to osoby, które sprowadziły auto z zagranicy i nie opłaciły OC - mówi nadkom. Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego KWP. Kary zapłaciło tylko 60,4 proc. złapanych. Podobnie może być z odszkodowaniem dla ofiar wypadków.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama