W Tresnej i Istebnej woda skażona bakteriami

  W Tresnej i Istebnej woda skażona bakteriami

  Łukasz Gardas, Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy Tresnej i Istebnej na Śląsku Cieszyńskim nie mogą korzystać z wody pitnej, bo jest skażona bakteriami. Najgorzej jest w Tresnej, gdzie niektórzy lekceważą ostrzeżenia sanepidu i piją wodę z kranu.
  W Tresnej kilka osób źle się poczuło po wypiciu wody z ujęcia, które wiele lat temu ludzie sami wybudowali. Zgłoszono to do sanepidu. Inspektorzy: picie tej wody może wywołać choroby układu pokarmowego


  - Wykryliśmy bakterie coli i paciorkowca - mówi Małgorzata Bednarczyk, dyrektor sanepidu w Żywcu.
  Inspektorzy zabronili picia wody, bo może ona przyczynić się do chorób układu pokarmowego i zatrucia. Bez wody pitnej zostało blisko 400 mieszkańców miejscowości.

  Ujęcie nie jest administrowane przez żadną formalnie działającą firmę, więc nie jest objęte stałym nadzorem sanitarnym.

  - Informację o niezdatności wody do spożycia z prośbą o jej rozpowszechnienie wysłaliśmy zatem do Urzędu Gminy - dodaje Bednarczyk.

  Siecią wodną zajmuje się nigdzie niezarejestrowany komitet mieszkańców, ale żaden z jego przedstawicieli nie chce zająć stanowiska w sprawie zanieczyszczenia wody.
  - Jestem jednym z wielu odbiorców i nie mam na ten temat nic do powiedzenia - ucina rozmowę Wiesław Sypta, który wczoraj z grupą mieszkańców spotkał się z wójtem gminy Czernichów, bo ten zaoferował pomoc.
  - Pracownicy służb komunalnych będą próbowali znaleźć źródło skażenia. Później instalacja zostanie przeczyszczona - deklaruje Adam Kos, wójt gminy Czernichów. Samorząd zaproponował, że zorganizuje dostawy wody w beczkowozach, ale mieszkańcy uznali, że sami sobie poradzą.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama