Ważne
  Szkoły podstawowe w woj. śląskim nie chcą owoców za darmo?

  Szkoły podstawowe w woj. śląskim nie chcą owoców za darmo?

  Katarzyna Piotrowiak, MK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rolnicy mają dostarczać marchewkę, soki i jabłka do szkół podstawowych. Program jest opłacony w 85 proc. przez Unię Europejską, resztę dorzuca ministerstwo rolnictwa.
  Jednak do środy poprawnie wypełnione formularze - to jedyny warunek, który trzeba spełnić, żeby dzieci otrzymywały darmowe witaminy - dostarczyło zaledwie 250 z 1237 szkół podstawowych w województwie śląskim, a więc jedna piąta. Wygodniej jest oddać sklepik ajentowi, niż zadbać w szkole o zdrowe żywienie

  Szkoły, które czekają ze złożeniem wniosku, tłumaczą, że wraz z nowym rokiem szkolnym mają dużo pracy, poza tym jest jeszcze czas.
  Inne obawiają się, że owoców i warzyw nie starczy dla wszystkich w szkole, no i wzrosną koszty wywożenia śmieci. Tymczasem termin składania wniosków w Agencji Rynku Rolnego mija już jutro. Apelujemy więc do dyrektorów zmobilizujcie się i załatwcie formalności w tym tygodniu. Tych którzy wygodnictwo przedłożą nad zdrowie podopiecznych, poprosimy o wytłumaczenie się na naszych łamach.

  Do podziału są spore fundusze. Budżet ogólnoeuropejski programu "Owoce w szkole" wyniesie 90 mln euro. Polska dostanie z tego 9,2 mln euro.

  - Grzechem było nie skorzystać z tej możliwości, zwłaszcza, że coraz więcej uczniów ma problem z nadwagą. Z drugiej strony są uczniowie, których nie stać na ciepły posiłek w ciągu dnia, a tym bardziej na warzywa i owoce. Jest to oczywiście pewien kłopot organizacyjny i to być może zniechęca wiele szkół do podjęcia decyzji o przystąpieniu do programu - mówi Danuta Chudek, dyrektorka SP nr 11 w Katowicach, posiadającej certyfikat szkoły promującej zdrowie. Na wypełnienie wniosku znaleźli czas z chwilą uruchomienia programu.

  - Próbowaliśmy się zorientować jak wygląda kwestia magazynowania, co w przypadku szkoły ma znaczenie. Wniosek złożymy - tłumaczy Marek Knapczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Tychach.
  - Dziwię się, że są szkoły, które się jeszcze nad tym zastanawiają - mówi dr Urszula Paździorek-Pawlik, tyska radna, lekarka oraz autorka uchwały ograniczającej sprzedaż w szkolnych sklepikach chipsów, batoników i napojów koloryzowanych.

  Z analiz unijnych przeprowadzonych w 2008 roku wynika, że na nadwagę cierpi ok. 22 mln młodych Europejczyków. Przewiduje się, że ich liczba będzie każdego roku powiększać się o kolejne 400 tys.
  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama