Ważne
  Tęgich głów jeszcze w Polsce nie brakuje

  Tęgich głów jeszcze w Polsce nie brakuje

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Polska co prawda nie jest tygrysem na rynku badań kosmicznych, ale nasze zaangażowanie jest spore - mówi dr Tomasz Rożek, fizyk i popularyzator nauki
  Z dr. Tomaszem Rożkiem, śląskim fizykiem i popularyzatorem nauki, rozmawia Katarzyna Piotrowiak


  Kosmos to dla wielu z nas kosmos. Zgadza się pan?
  Dziś o godz. 18 w Śląskiej Kawiarni Naukowej, inaugurującej trzeci sezon działalności, pojawi się młody naukowiec, zafascynowany Marsem, piszący oprogramowania. Dzięki jego badaniom można analizować zdjęcia z Marsa. Kiedy pisał ów program, nie miał kosmicznych funduszy ani urządzeń, tylko zwykły komputer.
  Chyba nie jest z nami aż tak źle. Polska co prawda nie jest tygrysem na rynku badań kosmicznych, ale nasze zaangażowanie jest spore. Mieliśmy naukowców wymienianych wśród kandydatów do Nagrody Nobla, wśród nich prof. Bohdana Paczyńskiego, który wymyślił genialny sposób na znajdowanie planet przez mikrosoczewkowanie grawitacyjne. Nie było do tej pory takiej misji kosmicznej, w której Polacy nie braliby aktywnego udziału


  Kto może przyjść na taką rozmowę z ekspertami?

  Każdy, wstęp wolny. Naszymi gośćmi w katowickim Rondzie Sztuki będą dziś dr Krzysztof Ziołkowski, astronom, specjalista w dziedzinie badań ruchów komet i planetoid oraz dynamiki Układu Słonecznego, pracownik Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Jan Kotlarz z polskiego oddziału Mars Society, twórca wspomnianego oprogramowania służącego do badania powierzchni Czerwonej Planety.

  Czemu chcecie dyskutować o kosmosie? Jaki Polska ma wkład w jego zdobywanie? Przecież zamykamy światowy peleton.
  Pozornie mamy niewiele wspólnego z kosmosem, trudno jednak byłoby znaleźć misję kosmiczną, w której nie byłoby śladu Polaków.

  A ilu mamy Polaków w NASA?

  Kilku. Nasza obecność jest także widoczna w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ostatnią wspólną misją była Rosetta, sonda kosmiczna, wysłana na spotkanie z kometą. Problem polegał na tym, że aby zrobić badania sonda mu- siała wylądować na komecie i utrzymać się na niej. To było wielkie przedsięwzięcie i okazało się, że Polacy wymyślili najlepszy sposób na przycumowanie lądownika. Był to harpun, który wbijał się w kometę, rozkładał szpikulce i trzymał ją na miejscu. Harpun to w całości polska konstrukcja. Działamy też przy zdobywaniu Marsa. Z jednej strony mamy entuzjastów z Towarzystwa Marsjańskiego, z drugiej młodych ludzi, którzy konstruują łaziki marsjańskie, wysoko oceniane przez NASA.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama