Alicja Tysiąc pozwała Archidiecezję Katowicką

  Alicja Tysiąc pozwała Archidiecezję Katowicką

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Alicja Tysiąc, która pozwała przed sąd Archidiecezję Katowicką, wydawcę Gościa Niedzielnego oraz redaktora naczelnego tygodnika - ks. Marka Gancarczyka, podtrzymała w środę swoje żądania.
  Chce przeprosin oraz wypłacenia 50 tys. zł zadośćuczynienia za krzywdy moralne, jakie wyrządzono jej publikacjami prasowymi. Dotyczyły one wyroku, jaki w 2007 roku wydał Trybunał Praw Człowieka i Obywatela w Strasburgu, gdzie Tysiąc dowodziła, że w Polsce nie jest respektowane prawo do aborcji i nie ma procedur prawnych, które umożliwiałyby odwołanie się od decyzji lekarzy. Sprawę wygrała i Trybunał nakazał Polsce wypłacić jej 25 tys. euro.

  Na łamach "Gościa Niedzielnego" ukazało się w latach 2005-2007 dziesięć tekstów, krytycznych w stosunku do Alicji Tysiąc i decyzji Trybunału. Pisano, że Tysiąc otrzymała 25 tys. euro odszkodowania za to, że "nie mogła zabić swojego dziecka", a bardzo tego chciała, a te pieniądze to wynagrodzenie, że jej zabić nie pozwolono. Pojawiły się odniesienia do zbrodniarzy hitlerowskich, sugestie, że właściwie w tej sytuacji państwo powinno odebrać matce dziecko, skoro za niego zapłaciło.

  Przesłuchiwany w środę przez katowicki Sąd Okręgowy, 43-letni ks. Marek stwierdził, że "Gość Niedzielny", tygodnik katolicki, nie mógł pozostać z boku toczącej się dyskusji na temat "wrażliwy moralnie", jakim jest aborcja, czyli próba zabicia nienarodzonego dziecka. - Byłem zszokowany wyrokiem w Strasburgu - zeznał ksiądz i powtórzył: - Państwo polskie zobowiązane zostało do wypłaty odszkodowania za to, że jakaś osoba nie mogła dokonać aborcji, czyli zabić swojego dziecka.
  Konsekwentnie podtrzymywał, że w kwestionowanych tekstach redakcja wyrażała wyłącznie własny światopogląd w tej kwestii. Dziś teksty tej samej treści także skierowałby do druku.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dura lex et lex...

   Henryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

   Złamano prawo.rekompensata się należy.Szkoda,że dopiero Europa musiała to stwierdzić.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama