Nie gorsi od polityków

  Nie gorsi od polityków

  Biskup Tadeusz Pieronek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czy musimy posługiwać się we wszystkich dziedzinach lichej jakości propagandą?
  Charakterystyczną cechą polityków, zwłaszcza w krajach o ustroju demokratycznym, jest dawanie obietnic w okresie przedwyborczym, a jak te wybory wygrają, zapominanie, co obiecali i zajmowanie się korzystaniem z dóbr, jakie niesie sprawowanie władzy. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich, bo są przecież wśród nich także osoby prawe i odpowiedzialne, niemniej w opinii publicznej utrwala się co raz to silniej ich negatywny obraz.


  Okazuje się jednak, że nie mają oni monopolu na wykorzystywanie ludzkiej naiwności. Ludzie lubią, gdy się im schlebia, nawet wtedy, kiedy obietnice dotyczą spraw niemożliwych do spełnienia. Dotyka ich wówczas rodzaj zaślepienia, wyłączającego wszelką logikę. Jeżeli komuś ciąży życie, patrzy dobrym okiem na innych, którzy wykazują chęć ulżenia jego doli.

  Obietnic chwytają się chętnie nie tylko osoby potrzebujące wsparcia materialnego czy psychicznego w ważnych sprawach. Dają się na nie nabrać jednostki, grupy zawodowe, całe społeczeństwa. Przedmiotem takiej zbiorowej manipulacji stali się ostatnio w Polsce kibice popularnej dyscypliny sportowej, jaką jest piłka nożna. Okolicznością, która skłoniła do takiej operacji, okazała się - mówiąc oględnie - kłopotliwa sytuacja polskiej drużyny narodowej w grupie walczącej o zdobycie miejsca, promowanego nadzieją, bo jeszcze nie pewnością, na wyjazd do Afryki Południowej na mistrzostwa świata.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama