Wolność dla dąbrowskich wspólnot mieszkaniowych

  Wolność dla dąbrowskich wspólnot mieszkaniowych

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych do 31 marca przyszłego roku zwróci 215 wspólnotom mieszkaniowym zaległe pieniądze.
  To 14,8 mln zł, które wspólnoty zgromadziły na swoich kontach w ramach opłat eksploatacyjnych i funduszy remontowych. MZBM ponaglany przez dostawców mediów wydał jednak ich sporą część na swoje bieżące długi.

  Miasto powinno też wydzielić z zakładu osobną spółkę prawa handlowego, która zajęłaby się zarządzaniem wspólnotami albo dopuściła do tego interesu prywatne firmy. Tak, jak stało się to w Bielsku-Białej, gdzie Najwyższa Izba Kontroli zakwestionowała prawo gminy do zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi przez Zakład Gospodarki Komunalnej.

  Na razie jednak zmiany idą dość opornie, bo dopiero pięć wspólnot zdecydowało się ma zmianę zarządcy. M.in. lokatorzy tworzący wspólnotę mieszkaniową Kościuszki 37 chcą przekazać zarządzanie Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej w Bytomiu.

  - Nasze działania opierają się na zdrowych, rynkowych zasadach. Oferujemy niższe stawki, a jednocześnie kompleksową obsługę, wyodrębniamy konta bankowe dla wspólnot mieszkaniowych, oddzielając fundusze remontowe od przeznaczonych na bieżącą eksploatację, bez wrzucania ich jednej puli, jak to ma miejsce w przypadku MZBM. MZBM stara się bronić swojej pozycji, ale tak naprawdę zgodnie z przepisami gmina nie ma prawa zarządzać wspólnotami mieszkaniowymi poprzez zakład budżetowy, jakim jest MZBM. Powinna wydzielić do tego osobny podmiot, spółkę prawa handlowego, ale tego nie robi, bo MZBM ma ogromne długi wobec wspólnot i sprawa się komplikuje - mówi Kazimierz Zieliński z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Bytomiu.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wspólnoty mieszkaniowe

   Zenek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 10

   Najwyższy czas zrobić porządek w MZBM,bo najlepiej im się gospodaruje
   cudzymi pieniędzmi.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama