W gliwickim Oplu obawiają się niemieckiej polityki

  W gliwickim Oplu obawiają się niemieckiej polityki

  MT, RED

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Opel będzie sprzedany. Nowy właściciel - Magna i Sbierbanku - zapowiada likwidację co piątego miejsca pracy.
  Związkowcy z gliwickiego Opla oczekują decyzji, które zabezpieczą pracowników i boją się, że polski zakład padnie ofiarą niemieckiej polityki. A to z powodu tego, że w czwartek General Motors podjął decyzję o sprzedaży Magnie i Sbierbankowi w sumie 55 proc. udziałów w Oplu. 10 proc. trafi do pracowników, a 35 proc. pozostanie w rękach GM.

  - Oczekujemy cały czas, że zostaną podjęte decyzje, które zabezpieczą przyszłość pracowników i zabezpieczą rynki zbytu - komentował w TVN CNBC Biznes Mirosław Rzeźniczek z komisji międzyzakładowa NSZZ w Gliwicach. - Ważne jest, żeby pracownicy tutaj zatrudnieni mieli co produkować. Niepokoją nas tutaj informacje o redukcjach na terenie zakładów w Europie - dodał.

  We wszystkich europejskich zakładach GM zatrudnia 50 tysięcy pracowników. W czterech zakładach Opla w Niemczech - w Ruesselsheim, Eisenach, Kaiserslautern i Bochum - pracuje teraz około 25 tysięcy osób. Oferta Magny i Sbierbanku przewiduje jednak likwidację 10 tys. miejsc pracy w GM Europe, w tym 2,5 tysiąca w samych Niemczech. Zamknięte mogą zostać fabryka w belgijskiej Antwerpii oraz zakład brytyjskiej spółki Vauxhall w Luton.

  - Jeśli mielibyśmy brać pod uwagę tylko ekonomię, to nasz zakład nie ma się czego obawiać. Jeśli górę weźmie polityka, obawiam się, ze ktoś w Niemczech może zechcieć nas poświęcić, kosztem jakiegoś lokalnego zakładu Opla, wcześniej przewidzianego do zamknięcia - mówi Pulsowi Biznesu Sławomir Ciebiera, przewodniczący Solidarności w GM Manufacturing Poland w Gliwicach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama