Jeleśnia: Dziesięciu z Liberatora B-24

  Jeleśnia: Dziesięciu z Liberatora B-24

  JAK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pomnik poświęcony amerykańskim lotnikom, którzy podczas II wojny światowej awaryjnie lądowali na polu zwanym Suseńskim w Jeleśni, został wczoraj uroczyście odsłonięty obok miejscowego Urzędu Gminy.
  Obecni byli m.in. przedstawiciele Ambasady Stanów Zjednoczonych, fundator pomnika Jan Suchoń, który urodził się w Jeleśni, a obecnie mieszka w Krakowie, oraz Stanisław i Piotr Suchoniowie, autorzy książki "Liberator" o amerykańskich lotnikach, którzy lądowali na Żywiecczyźnie.

  13 września 1944 roku na pole zwane Suseńskie spadł Liberator z amerykańskiej 460. Grupy Bombowej. Leciał z włoskiej bazy, by zbombardować zakłady IG Farben Industrie AG Auschwitz w Oświęcimiu-Dworach. Na jego pokładzie była 10-osobowa załoga. Jeszcze przed zrzuceniem bomb samolot został trafiony. Liberator zawrócił na południe. Nad Sopotnią Wielką dowódca wydał rozkaz opuszczenia bombowca. Dwóch lotników zginęło, pozostali dostali się do niewoli. Po wojnie wrócili do USA.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama