Mieszkańcy wiślańskiej ulicy oświecili się sami

  Mieszkańcy wiślańskiej ulicy oświecili się sami

  Ł. Klimaniec, J. Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy wiślańskiej ulicy Pod Kozińce nie mogli się doprosić w Urzędzie Miasta postawienia choćby jednej lampy ulicznej. Wzięli sprawy w swoje ręce i zrobili oświetlenie sami w... czynie społecznym.
  Postawili na lampy solarne, dzięki czemu mają najtańsze w Polsce oświetlenie uliczne. - To była tragedia - mówi o przechodzeniu ul. Pod Kozińce Jerzy Szalbot, jeden z mieszkańców. - Gdy jeszcze nie było nawierzchni asfaltowej, idąc w całkowitych ciemnościach łatwo można było wpaść do dziury lub kałuży.
  Mieszkańcy kilka razy próbowali wyprosić w magistracie, żeby zrobiono im oświetlenie. Nic nie wskórali.
  - Ulica jest zbyt krótka, by wykonać oświetlenie. Koszty inwestycji byłyby bardzo duże - słyszeli w odpowiedzi.

  W końcu za namową Leszka Szalbota, wiślańskiego radne-go, a zarazem mieszkańca ul. Pod Kozińce, postanowili sami sobie pomóc.

  - Kupiliśmy lampy solarne w hipermarkecie. Kosztowały zaledwie 250 złotych. Sami je zamontowaliśmy. Trwało to jedno popołudnie. Żaden mieszkaniec nie odmówił pomocy. Każdy chciał, żeby ulica była oświetlona. Jeśli ktoś nie pomagał, to albo zrobił herbatę, albo przyniósł ciastko - opowiada Leszek Szalbot.

  Na początek kupili pięć lamp. Na ulicy nie ma słupów, więc zamontowali je na znaku drogowym, drzewie i garażu. Wieczorem wystarczyło ustawić kąt padania światła. Efekt jest bardzo dobry.
  - Może nie jest idealnie jasno, ale nie jest już ciemno. Przynajmniej można spokojnie iść i widzi się drogę - przyznaje Jerzy Szalbot.

  Żeby poprawić widoczność i bezpieczeństwo mieszkańcy złożyli się także na farbę z substancją odblaskową, którą w czynie społecznym wymalowali krawężniki ulicy z obu stron. - Gdy światło pada, odbija się od farby. Lepiej widać drogę - tłumaczą.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama