Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unia już dziś jest silna

Marcin Twaróg
Fot. ARC
Zdaniem związków zawodowych prywatyzacja kopalń prowadzi w prostej drodze do wzrostu bezrobocia na Śląsku.Tu chyba zachodzi jakieś nieporozumienie - mówi Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego

Z Jerzym Buzkiem, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego rozmawia Marcin Twaróg

Jaka jest pana ocena dotychczasowych działań Parlamentu Europejskiego.
Dwa miesiące od rozpoczęcia kadencji to co prawda niedługi czas, ale pierwsze oceny można już wystawić.Z pełną odpowiedzialnością wystawiam ocenę "5". Parlamentarzyści zdali ten dwumiesięczny egzamin, bo bycie europarlamentarzystą to nie tylko uczestnictwo w sesjach plenarnych. Mam wrażenie, że dobrze się przygotowali do swojej roli. Powoli się docieramy i wiem, że oni zawsze mogą liczyć na mnie, a ja na nich, jeśli chodzi o nasze podstawowe zadania.

Podczas przemówienia programowego powiedział pan, że ekonomia, interesy gospodarcze nigdy nie mogą wypierać praw człowieka. Czy to była aluzja do stosunków rosyjsko-europejskich?

To nie była aluzja. Powiedziałem to wprost! Prawa człowieka powinny być zawsze na pierwszym miejscu. I nie ma znaczenia, czy mówimy o nich w kontekście wzajemnych połączeń energetycznych, czy rozważań o wspólnych europejskich zakupach gazu, o które to sprawy będę zabiegał. Wiąże nas strategiczne partnerstwo z Rosją i tym bardziej praworządność i demokracja zawsze muszą być na pierwszym planie. Tak samo zresztą powinniśmy się zachowywać w stosunkach z innymi potęgami - Indiami, czy Chinami, którym bardzo zależy na rozwoju możliwości handlowych i produkcyjnych z Europą. Te kraje muszą być naszymi partnerami, a nie rywalami.

Jest pan przekonany, że mimo tak wielu różnic Unia Europejska jest silna?
Jesteśmy bardzo poważnym podmiotem polityki światowej. Widać to szczególnie w stosunkach europejsko-amerykańskich. Jesteśmy w stanie dzięki wspólnej polityce dbać o globalny ład. Jestem zdania, że teraz nadszedł czas prawdziwego, transatlantyckiego partnerstwa parlamentarnego. Chcę doprowadzić do tego, by Parlament Europejski współpracował z Kongresem USA na każdym szczeblu.
Podczas przemówienia przestrzegał pan przed protekcjonizmem w dobie kryzysu. A tymczasem na Śląsku związki zawodowe są przeciwne prywatyzacji kopalń.
Jest oczywiste, że w dalszym ciągu mamy kryzys finansów. Musimy wrócić na drogę wzrostu gospodarczego. Ale oznacza to też, że musimy uniknąć pokusy zbytniej ochrony gospodarki ze strony państwa, myślenia, że protekcjonizm wszystkiemu zaradzi. A prywatyzacja jest jedną z możliwości rozwoju rynkowego.

Dlaczego pan mówi o związkach górniczych w tym kontekście?
Ponieważ zdaniem związków zawodowych prywatyzacja kopalń prowadzi w prostej drodze do wzrostu bezrobocia na Śląsku.Tu chyba zachodzi jakieś nieporozumienie. Mam wielu przyjaciół w górniczej Solidarności i z pewnością jesteśmy sobie w stanie wiele powiedzieć prosto w twarz. A więc zgłaszam wolę spotkania z górniczymi związkami zawodowymi. Chcę z nimi rozmawiać i wysłuchać, co mają do powiedzenia w tej sprawie. Być może faktycznie się czegoś obawiają, może mają ku temu realne podstawy. Ale chcę o tym z nimi porozmawiać. W tej kwestii nie może być żadnych niedomówień. Jestem gotów do rzeczowej dyskusji.

Walka z bezrobociem jest jednym z głównych punktów prezydencji szwedzkiej, której zadeklarował pan pełną gotowość do współpracy.
Oczywiście. Unia to wspólnota, a prawdziwej wspólnoty nie da się osiągnąć w sytuacji, gdy pomijamy najsłabsze grupy - także bezrobotnych. Dlatego dużą wagę przywiązuję do rozwoju wspólnego rynku, który pozwoli nam wrócić na drogę rozwoju gospodarczego, której częścią jest wspólna polityka energetyczna.

Jest pan zwolennikiem rozwoju energii atomowej i ochrony klimatu. Ogłosił pan nawet zieloną rewolucję. Czy atom oraz energia odnawialna są wrogami węgla?
Absolutnie nie! Jeśli ktoś tak twierdzi, to znaczy, że nie rozumie tematu. W ciągu najbliższych lat zapotrzebowanie na węgiel wzrośnie dwukrotnie, bo zwiększa się zapotrzebowanie na energię elektryczną. Rozwój energetyki atomowej i tzw. zielonej jest nam bardzo potrzebny, ale nie należy go traktować jako konkurencji. Na rynku znajdzie się miejsce dla wszystkich źródeł.

Czyli górnicy na Śląsku nie mają się czego obawiać?

Pod tym względem nie. W prognozach węgiel będzie zapewniał 70 proc. potrzeb energetycznych, czyli potrzeba go będzie więcej niż teraz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!