Gliwice: Rozwiążcie się, będzie taniej

Gliwice: Rozwiążcie się, będzie taniej

Joanna Heler

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Znana jest data referendum mającego zdecydować o przyszłości prezydenta i radnych Gliwic, w mieście trwa wytyczanie obwodów do głosowania.
Tymczasem radny Marek Berezowski, do tej pory forsujący weryfikację władzy właśnie w drodze referendum apeluje do swych kolegów: samorozwiążcie się! Prezydentowi poddaje z kolei pod rozwagę rezygnację ze stanowiska. Jak twierdzi, chce w ten sposób zaoszczędzić miejskiemu budżetowi wydatków. Organizacja głosowania ma kosztować około 300 tysięcy złotych.

Radny twierdzi, że odwołanie prezydenta Zygmunta Frankiewicza i radnych jest już prawie pewne.
Swoje przekonanie opiera na liczbie osób, które podpisały się pod wnioskiem o referendum. Pisma o samorozwiązanie i samoodwołanie trafiły już do Urzędu Miasta. Inicjatywę uchwałodawczą w sprawie rozwiązania Rady, ma podjąć, jak wynika z pisma Berezowskiego, przewodniczący RM.

Radny broni się, że jego pomysł nie jest spóźniony, bo może zostać przegłosowany na sesji, która przypadnie przed 8 listopada, czyli przed terminem referendum. Możliwości samorozwiązania RM nie przewidują jednak żadne przepisy, w tym ustawa o samorządzie gminnym.

- Jeśli radny nie potrafi współpracować lub też nie chce, może zrezygnować z mandatu. Jego miejsce zajmie jednak ktoś, kto za nim uplasował się w wyborach - wyjaśnia Marek Pszonak, przewodniczący RM w Gliwicach, a jego słowa potwierdza Wydział Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Sam mandatu nie złożę, bo będę jedyny na posterunku. Niech wszyscy to zrobią solidarnie. Przygotowania do referendum na dobre jeszcze nie ruszyły. Jeszcze jest czas, by się z nimi wstrzymać - brnie radny.

Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic mówi, że także prezydent nie przychyli się do sugestii radnego.

- Ze stanowiska mógłby zrezygnować np. ze względu na zły stan zdrowia. Prezydent jednak czuje się dobrze i nie zamierza tego czynić. Radnemu radziłbym natomiast kilka razy pomyśleć, nim naskrobie pisma tej treści - podkreśla Jarzębowski.

Delegatura Krajowego Biura Wyborczego od PDZ dowiedziała się o inicjatywie radnego. W przyszłym tygodniu obwieszczenie o głosowaniu ukaże się w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. W Gliwicach miesięczna dieta radnego to ok. 2 tys. zł.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo