Razem rozbroimy wszystkie bomby

  Razem rozbroimy wszystkie bomby

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dziś podsumujemy akcję Czysty region - rozbrajamy bomby ekologiczne w województwie śląskim.
  Podczas odbywającej się w redakcji Polski Dziennika Zachodniego debaty spotkają się przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i Rozwoju Regionalnego, senatu RP, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Swoje przybycie zapowiedzieli także marszałek Bogusław Śmigielski i wojewoda Zygmunt Łukaszczyk. Obecni będą również samorządowcy z gmin, na terenie których znajdują się zagrażające środowisku i zdrowiu mieszkańców składowiska niebezpiecznych odpadów. Dyskutować będą oni przede wszystkim o finansowaniu działań, zmierzających do neutralizacji "bomb ekologicznych" w regionie.

  Jaworzno, Czechowice-Dziedzice, Katowice-Szopienice, Ogrodzieniec i Tarnowskie Góry - to właśnie tam znajdują się najgroźniejsze "bomby ekologiczne" naszego województwa. Zawierają one różnego rodzaju chemikalia, azbest i odpady ropopochodne. W sumie znajduje się tam ponad 1,342 miliona ton niebezpiecznych substancji. Grożą one skażeniem gleby, powietrza, a przede wszystkim wody.

  W ciągu ubiegłego miesiąca przyjrzeliśmy się wszystkim pięciu bombom ekologicznym na łamach naszych specjalnych dodatków. Wyjaśniliśmy, jak doszło do ich powstania, jakie zagrożenia stwarzają, kto jest ich właścicielem, kto odpowiada za ich neutralizację, jak można taką operację przeprowadzić, jakie mogą być koszty takich działań, skąd pozyskać środki na ich dofinansowanie oraz jakie są szanse na ich szybkie przeprowadzenie. Wskazaliśmy również przyczyny, dla których do tej pory nie doszło jeszcze do całkowitej neutralizacji tych niebezpiecznych substancji. Swoje opinie przedstawiali przedstawiciele WFOŚiGW oraz WIOŚ w Katowicach, niezależni eksperci oraz lokalni samorządowcy. Analiza tych głosów nie pozostawia złudzeń - rozbrojenie bomb ekologicznych przekracza możliwości lokalnych władz. To sprawa całego regionu.

  W likwidacji składowisk niebezpiecznych odpadów samorządowcom z terenu muszą solidarnie pomagać instytucje wojewódzkie, a pieniędzy na sfinansowanie tych działań trzeba szukać nawet poza granicami regionu. Pieniądze zresztą na takie działania są, trzeba tylko po nie umiejętnie sięgać.

  Dlatego też zwieńczeniem dzisiejszej konferencji będzie podpisanie deklaracji zobowiązującej wszystkich jej sygnatariuszy do współdziałania w celu rozbrojenia bomb ekologicznych w województwie śląskim. Konsekwencją tego dokumentu ma być przygotowanie harmonogramu prac, które doprowadzą do oczyszczenia naszego regionu z niebezpiecznych odpadów, a także bieżąca kampania informacyjna o realizacji tych założeń.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama