Na rynku stanęły siewierskie panny

Na rynku stanęły siewierskie panny

Magdalena Nowacka

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Pojawiły się wczoraj na siewierskim rynku. Mają po 180 centymetrów wzrostu i ważą w sumie około 400 kilogramów. Rzeźby dwóch panien siewierskich ozdobiły fontannę, która również jest nowym elementem przebudowywanego placu.
Wykonane z brązu, ubrane w stroje ludowe, mają stać się kolejnym symbolem miasta. A nawiązują do piosenki "Od Siewierza jechał wóz, malowane panny wiózł". Piosenka od kilku lat znajduje się w repertuarze zespołu "Śląsk".

Mieszkańcy są bardzo zadowoleni z nowego symbolu miasta.

- To panny siewierskie, te z piosenki. Piękne są, zwłaszcza ta z warkoczem. Myślę, że to bardzo dobry symbol miasta. Bo mamy piękne dziewczyny i piękne zabytki. A to do siebie pasuje - mówi z przekonaniem Pelagia Korusiewicz, siewierzanka.

Posąg przy fontannie zaprojektowało wspólnie małżeństwo Agnieszka Świerzowicz- Maślaniec i Marek Maślaniec, mieszkańcy Krakowa. Pan Marek wykonał rzeźby. - Zaczęliśmy od rysunków, które robiliśmy na podstawie zdjęć zespołów ludowych z tego terenu. Kilka z projektów przedstawiliśmy miastu. Wybrali ten, który najbardziej kojarzy się z ludową piosenką. Sugestie były takie, że panny mają tańczyć - mówi pan Marek.

Potem był gipsowy odlew, jeszcze wcześniej gliniany. Praca nad pannami trwała trzy miesiące. - Najtrudniejsze było ukazanie ruchu, dynamiki rozwianych sukni. Naszym celem było przedstawienie ekspresji, radości- dodaje rzeźbiarz artysta.

Co ciekawe, o tym, kto stanie na fontannie zadecydowali sami mieszkańcy, w internetowej ankiecie. Propozycje były ciekawe - od postaci Świętego Floriana, przez siewierską kaczkę (przysmak regionalny).

- Pojawił się nawet pomysł, aby postawić rzeźbę burmistrza - śmieje się Zdzisław Banaś, burmistrz miasta. - Do tej pory najbardziej charakterystycznym symbolem miasta był zamek. Teraz mamy nadzieję, że dołączą do niego siewierskie panny. I przede wszystkim, że będą się tu umawiać starsi i młodsi mieszkańcy - mówi burmistrz.

Zakończenie całości prac przebudowy siewierskiego rynku przewidywane jest na koniec listopada.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo