Deweloper kupił chorzowskie kino Panorama

Deweloper kupił chorzowskie kino Panorama

Monika Pacukewicz

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Chorzów dołączył do miast bez kina. Właściciele Heliosa, sieci wielosalowych kin, sprzedali kino Panorama firmie deweloperskiej z Łodzi.
Dziś Tomasz Brocki, przedstawiciel Central Fund of Immovables, rozmawiał z pracownikami kina. - Złożyłem im oferty na dotychczasowym poziomie. Mamy pięć obiektów na Śląsku i potrzebuję osób do ich obsługi - mówi.

Wcześniej zamknął kino i wymienił w nim zamki. - To była sytuacja jak z filmu - mówi Marek Kosma Cieśliński, dotychczasowy kierownik kina. - Przez przypadek przyszedłem dwie godziny wcześniej do pracy. Zastałem pracowników firmy Helios. Wynieśli kasy, kopie filmów.

Brocki tłumaczy, że jego firma stale współpracuje z siecią. I dlatego, gdy szefowie Heliosa policzyli, że prowadzenie kina im się nie opłaca, to CFI dostało ofertę kupna. - Za wcześnie jeszcze, by mówić o planach. Być może dalej będzie tu kino, jeśli znajdzie się ktoś, kto będzie chciał je poprowadzić. Mamy trzy budynki, w których są sale kinowe, w Gdańsku i w Łodzi. Dwa kina nie działają, ale jedno pracuje - Cytryna w Łodzi - mówi Brocki.

Sprzedaż Panoramy budzi wiele wątpliwości. Helios stał się właścicielem kina w grudniu 2008 r., a w maju je przejął. Panoramę na sprzedaż wystawiła Silesia-Film, instytucja podlegająca marszałkowi. O kupno zabiegały Helios i chorzowski Urząd Miasta. Wgrał Helios, bo zaproponował 2 mln 201 tys. zł, o tysiąc więcej niż urząd. I choć zobowiązał się, że poprowadzi w budynku działalność kulturalną i kino, umowa nie precyzowała, jak długo ma tak być. Tomasz Jagiełło, prezes zarządu Centrum Filmowego Helios SA wydał tylko oświadczenie, w którym czytamy, że "funkcjonowanie kina w obecnym kształcie mijało się z celem i realizowaną przez nas strategią".

- Zaskoczyła mnie ta informacja - przyznaje Bogusław Śmigielski, marszałek województwa. - Przypominam sobie rozmowę z prezesem centrum filmowego Helios i dyrektor Silesii-Film, Cecylią Gasz-Płońską, w której padło zapewnienie, że w budynku będzie prowadzona działalność kulturalna i kinowa. Taki zapis też zawarty jest też w porozumieniu. Aktualnie nasi prawnicy analizują całą dokumentację.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo