Kultowe hotele na sprzedaż

  Kultowe hotele na sprzedaż

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kultowe katowickie hotele - Katowice, Śląski i Polonia oraz bytomski Bristol - idą pod młotek.
  Dobiega końca ostatni etap prywatyzacji zarządzającej nimi spółki - Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych z Katowic, należącej do Skarbu Państwa. Chrapkę na hotele położone w atrakcyjnych punktach miasta (al. Korfantego, ul. Mariacka i ul. Kochanowskiego oraz ul. Dworcowa w Bytomiu) od lutego tego roku miało kilka firm. W ostatnim etapie prywatyzacji Ministerstwo Skarbu Państwa negocjuje z dwoma przedsiębiorstwami: katowickim Opalem i firmą z Łodzi.

  Wszystkie obiekty, należące do WPUT, w czasach PRL-u niezwykle prestiżowe, dawno mają za sobą lata świetności. Jedynie "Katowice" i "Bristol" przyjmują gości.
  Dwugwiazdkowa "Polonia", zlokalizowana przy ul. Kochanowskiego, została zamknięta 20 lipca tego roku. Wcześniej hotel oferował 80 miejsc noclegowych. Około 55 miejsc było w "Śląskim" przy Mariackiej. Hotel zamknięto pięć lat temu, teraz straszy, tym bardziej, że znajduje się przy zmodernizowanej ulicy, zamienionej w miejski deptak, w który włożono ok. 12 milionów złotych.

  Jaka przyszłość czeka hotele? Nie wiedzą tego ich obecni właściciele. - Decyzja należy do nowego właściciela - ucina Wojciech Giergieł, prezes spółki. Wcześniej w WTUP obiecywali, że "Śląski" i "Polonia" znów otworzą podwoje, była też mowa o inwestorach, którzy w hotelu przy Mariackiej chcieli zrobić remont i wynajmować powierzchnie biurowe.

  - Zazwyczaj przeprowadzamy rewitalizację obiektów turystycznych. Utrzymywanie pustych budynków jest nieopłacalne, dlatego podejmujemy takie decyzje, aby wykorzystać obiekty optymalnie, czy to na funkcje hotelowe, czy biurowe. Decyzję musi poprzedzić analiza rynku - przyznaje Paweł Zieliński z firmy Opal.
  Z prywatyzacji cieszą się w katowickim magistracie.

  - Najlepszy będzie inwestor, który przywróci te obiekty do życia, zachowując funkcje hotelowe. Baza hotelowa w mieście nadal jest szczupła - mówi Waldemar Bojarun, rzecznik UM. W Katowicach jest ok. 5,6 tys. miejsc noclegowych w 40 obiektach, w tym w hotelach, motelach i domach studenckich. Podobnie wielkie nadzieje na remont i modernizację towarzyszyły także przejęciu hotelu "Silesia" z ul. Piotra Skargi (194 miejsca noclegowe). Został zamknięty na początku 2006 roku. W grudniu 2007 r. właściciel hotelu, spółka Orbis, zbył prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz własności stojącego na nim budynku na rzecz firmy ECE Polska, a w zamian nabył działkę w Krakowie. Dwa lata po tej transakcji "Silesia" nadal stoi pusta, tak jak i sporych rozmiarów parking obok obiektu. - W Katowicach trwają prace planistyczne, chcemy w nich uczestniczyć i współpracować z miastem jako inwestor i deweloper. Dopiero wynik tych prac umożliwi nam realizację jakiejkolwiek inwestycji - mówi Dominika Krzyżanowska-Kidała, rzeczniczka ECE Polska. Nie zdradza, jakie firma ma plany co do zakupionej działki. Dawniej pomysł był taki, aby zbudować tu centrum handlowe. ECE Polska specjalizuje się właśnie w budowie takich obiektów.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A U T O N O M I A! NATYCHMIAST!!!

  GRONO ŚLĄZAKÓW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 22

  I skończy się jak ze starym dworcem w KATOWICACH.Dokąd POLSKA będzie prowadziła tą rabunkową gospodarkę na ŚLĄSKU-SKARB PAŃSTWA? A jakim prawem został zlikwidowany SKARB ŚLASKI? PRZEZ BIERUTA????...rozwiń całość

  I skończy się jak ze starym dworcem w KATOWICACH.Dokąd POLSKA będzie prowadziła tą rabunkową gospodarkę na ŚLĄSKU-SKARB PAŃSTWA? A jakim prawem został zlikwidowany SKARB ŚLASKI? PRZEZ BIERUTA???? A U T O N O M I A! NATYCHMIAST!!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo