Prawda o śląskich ogrodach

  Prawda o śląskich ogrodach

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dużo złego uczyniłem w życiu. Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa. Pisałem krytycznie o Radiu Piekary, mając za złe, że propaguje kiepską muzykę, obcą naszej tożsamości.
  Zarzucałem redaktorom kopiowanie obcych wzorców. Myliłem się! Radio Piekary to szlachetna instytucja, propagująca wysublimowaną kulturę regionalną na świetnym poziomie, doskonale redagowana, żywa i przyjazna regionalizmowi.

  Źle oceniałem przeróżne listy śląskich szlagierów, zarzucając im lansowanie szmirowatych idoli, którzy jeszcze niedawno grali i śpiewali wyłącznie na wiejskich weselach. Jakże błądziłem! Listy szlagierów to wykwity znakomitej rozrywki, świetnie realizowane i podnoszące poziom muzykalności dzieci, młodzieży i dorosłych ze wszystkich środowisk i warstw społecznych.

  Bardzo źle pisałem o serialu "Święta wojna", zaś Krzysztofa Hankego, występującego w roli Bercika, odsądzałem od czci i wiary, że buduje w Polsce wizerunek śląskiego przygłupa i utrwala najgorsze stereotypy na nasz temat. Byłem w wielkim błędzie! "Święta wojna" to rozrywka najwyższych lotów, dająca ludziom oddech po ciężkiej pracy i kreująca ciepły, serdeczny obraz poczciwego Ślązaka, życzliwego ludziom, rodzinnego i szlachetnego. Teraz żałuję, że serial zdjęto z anteny.

  Wyżywałem się na regionalnych festynach. Miałem za złe gminnym kacykom, że za publiczne pieniądze kupują jarmarczną szmirę z krupniokami i piwem. Głupi byłem i bardzo tego żałuję. Chylę czoła przed wójtami, burmistrzami, starostami i prezydentami, którzy nie szczędząc grosza na te wspaniałe festyny, integrują mieszkańców, tworzą wśród nich poczucie wspólnoty, dają ludziom chwile zapomnienia od codziennych trosk.

  Obsobaczyłem organizatorów śląskiego Oktoberfestu, że kalkują jakieś bawarsko-szwabskie wzorce i bezkrytycznie implantują je na śląski grunt. Będę się smażył w piekle za tę bezmyślność. Przecież ci ludzie spożytkowali bogactwo zjednoczonej Europy, przybliżyli nam jej wielokulturowość i dali posmakować najlepszych tradycji wspólnego świętowania przy piwie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama