Mieszkańcy Myszkowa wymogli zmianę nowego ronda

  Mieszkańcy Myszkowa wymogli zmianę nowego ronda

  K.Suliga, B.Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uniwersalną receptą na kłopoty w ruchu drogowym jest budowa rond. Przybywa ich jak grzybów po deszczu. Tyle że wiele tych obiektów jest dla kierowców tirów i innych ciężarówek prawdziwym utrapieniem.
  W Myszkowie, pod presją kierowców, zdecydowano się zmodyfikować prawe strony jezdni. Wysokie krawężniki obniżono na newralgicznych odcinkach niemal do poziomu asfaltu, a między nimi a krawężnikami o normalnej wysokości położono nakładki z kostki brukowej. Dzięki temu kierowcom ciężarówek będzie znacznie łatwiej manewrować. Zmniejszy się także prawdopodobieństwo rozjeżdżania krawężników przez wielotonowe ciężarówki.


  Mariusz Sikora, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Myszkowie, który czuwa nad realizacją przedsięwzięcia, twierdzi, że projekt ronda spełnia wszelkie normy i został uzgodniony z Wojewódzkim Zarządem Dróg. Niemniej zdecydował się na pewne modyfikacje pod wpływem nacisku opinii publicznej, która bardzo ostro krytykowała projekt budowanego ronda.

  W Rybniku, gdzie właśnie oddano dwudzieste szóste rondo, naturalną koniecznością stają się ciągłe remonty, bo kierowcy tirów ostro wchodzą w zakręty i niszczą krawężniki. W tym roku jeden z kierowców nawet usiłował przejechać rondo Boguszowickie na wprost, niszcząc je wraz z wagonikiem górniczym, który stał na środku.

  Na najnowszych rybnickich rondach krawężniki betonowe zastępują te wykonane z granitu, są bardziej wytrzymałe. Mimo wyższych kosztów są tańsze w eksploatacji.

  - Ronda są najtańsze w utrzymaniu. Oszczędzamy m.in. na kosztach energii, bo zastępują one sygnalizację świetlną. Zapewniają bezpieczeństwo i płynność ruchu - mówi Janusz Koper, pełnomocnik prezydenta Rybnika ds. drogownictwa.

  W Lublińcu tylko w tym roku naprawiano dwa ronda zniszczone przez duże ciężarówki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama