Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabójcze nasiona, jagódki, kłącza albo całe rośliny

Redakcja
Lek. med. Tomasz Kłopotowski na czacie w naszej redakcji
Lek. med. Tomasz Kłopotowski na czacie w naszej redakcji Fot. Karina Trojok
Na pytania Czytelników odpowiada lek. med. Tomasz Kłopotowski, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista toksykologii klinicznej, ordynator Oddziału Toksykologii Klinicznej z Regionalnym Ośrodkiem Ostrych Zatruć Szpitala Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu:

czatownik: Czy istnieje jakiś jeden sprawdzony skuteczny sposób na odróżnienie grzyba jadalnego od trującego?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Nie ma takich sposobów. Jedynie rozsądek może uchronić nas przed zjedzeniem grzyba trującego. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest unikanie spożywania grzybów o kapeluszach blaszkowych.

lew_morski: Czy to prawda, że grzyby nie posiadają żadnych wartości odżywczych, a wręcz przeciwnie - są bardzo ciężkostrawne i mogą zawierać ołów?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Generalnie to prawda. Posiadają one jedynie walory smakowe, dla których je zbieramy i kochamy. W przypadkach, gdy rosną w okolicach przemysłowych, mogą w pewnym stopniu akumulować zarówno ołów, jak i niektóre inne metale ciężkie.

roman: Czy kupowanie grzybów na targu jest bezpieczne?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Przyjmuje się, że wszyscy sprzedający grzyby na targowiskach powinni mieć odpowiedni certyfikat gwarantujący sprzedaż jedynie grzybów jadalnych. Nie wszyscy jednak posiadają takie certyfikaty. Na szczęście, biorąc pod uwagę własne doświadczenia, mogę stwierdzić, że nie zdarzają się zatrucia grzybami, tymi najbardziej niebezpiecznymi, wśród osób je kupujących.

aaaaaaaa:
W jakim wieku można po raz pierwszy podać dziecku grzyby i które gatunki?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Nie ma jednoznacznie określonego wieku. Im później, tym lepiej. Wydaje mi się, ze w miarę bezpiecznie można podać grzyby dzieciom powyżej 14. roku życia. I tak jak w przypadku wszystkich grzybów jedynie te, które mają kapelusze rurkowe. No i oczywiście pieczarki.

adajan: Czy gotowanie lub smażenie zmniejsza toksyczność grzybów lub ją likwiduje?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Nie. Grzyby nawet po wielokrotnym wygotowaniu, czy tez smażeniu będą zawierały trujące substancje.

roman: Czy osoby z nadwrażliwością jelit mogą jeść grzyby? Przecież są ciężkostrawne?

lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Osoby z jakimikolwiek schorzeniami przewodu pokarmowego, schorzeniami wątroby powinny bezwzględnie unikać grzybów.
ilan: Czy jeśli zjemy grzyba jadalnego, ale robaczywego - też jesteśmy narażeni na jakieś sensacje żołądkowe?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Nie. Robaczki zawarte w grzybkach nie mogą spowodować choroby czy tez dolegliwości. One są białkiem.

jestem_tu: Czy zbyt długo przechowywane suszone grzyby mogą być szkodliwe?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Nie. Jeżeli są to grzyby jadalne, to w miarę upływu czasu tracą jedynie na zapachu i smaku. Nie dochodzi w nich do powstawania substancji szkodliwych.

fajny_: Jakie grzyby są najbardziej ciężkostrawne?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Wszystkie grzyby jadalne są ciężkostrawne.

małpka77: Stary dowcip mówi, że wszystkie grzyby są jadalne, ale niektóre tylko raz. Czy są jakieś gatunki grzybów leśnych (oprócz pieczarek), które można jeść na surowo?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Jedynie pieczarki można zjeść na surowo. Należy jednak pamiętać, że tak jak wszystkie pozostałe grzyby, są one ciężkostrawne i mogą dawać dolegliwości.

dobra_żona: Czy trujące grzyby dają taki sam objaw u zwierząt np. psa, jak i u ludzi?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Niestety tak. Grzyby trujące mogą doprowadzić do śmierci również nasze zwierzęta domowe.

Ebi2: Czy każde ciężkie zatrucie kończy się przeszczepem wątroby?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Nie. Tylko przypadki najcięższych zatruć, wówczas gdy dochodzi do niewydolności wątroby, mogą wymagać jej przeszczepu. W przypadkach nieco lżejszych istnieje możliwość prowadzenia leczenia wspomagającego czynności wątroby - dializy wątrobowej. Ważne jest, aby każda osoba, u której istnieje podejrzenie zatrucia grzybami trafiła do szpitala. Wczesne leczenie może zabezpieczyć przed najgorszym.

Tommy: Jakie objawy powinny być dla nas niepokojące po zjedzeniu grzybów?

lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Pierwszymi objawami zatrucia grzybami są nudności, wymioty, biegunka. W przypadku grzybów najbardziej trujących dolegliwości mogą wystąpić dopiero po 10-12 godzinach.

mijama: Czy grzyby trujące są wykorzystywane np. w farmaceutyce?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Nie mam świadomości, aby takie właściwości grzybów wykorzystywano w farmaceutyce.

bill: Jak działa zwykle trucizna zawarta w grzybach?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Trucizny zawarte w grzybach powodują zaburzenia żołądkowo-jelitowe, stąd dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Niektóre toksyny uszkadzają komórki wątroby, nerek, mogąc doprowadzić do ich niewydolności.
parkan: Czy objawy zatrucia grzybami zależą od ilości ich spożycia? Czy jeśli np. mniej zjemy grzyba trującego, to objawy będą łagodniejsze?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Oczywiście, że tak. W niektórych przypadkach osoby młode wykorzystują to w celach samoodużenia. Należy jednak pamiętać, że nie ma uniwersalnego sposobu wyznaczenia minimalnej ilości grzyba trującego, która nie zaszkodzi. Czasami zjedzenie jednego kapelusza muchomora sromotnikowego może skutkować śmiercią, czasami miernego stopnia zatruciem.

Iga: Mama zawsze straszyła mnie bąblicą, jak będę jeść niemyte jagody i owoce lasu. Co to jest za choroba i jakie jest realne nią zagrożenie?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Czasami może zdarzyć się, że zjedzenie niektórych jagód, owoców może spowodować zmiany pęcherzowe na skórze. Ich leczenie jest zawsze bardzo trudne. Należy ponadto pamiętać, że szereg roślin, zarówno na zasadzie oddziaływania szkodliwych alkaloidów, jak również reakcji uczuleniowych może dawać odczyny skórne.

bob: Jak odróżnić grzyby od halucynogennych?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Ten czat nie jest instruktażem dla osób pragnących spróbowania psylocybinek, tzn. grzybów halucynogennych.

Grzybiarz: Czy istnieją jakieś domowe sposoby, żeby sobie pomóc, jeśli zorientujemy się, że spożyliśmy trującego grzyba?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Należy jak najwcześniej sprowokować wymioty. Resztki grzybów, zjedzonej potrawy, wymiociny należy dowieźć do najbliższego szpitala. Jeżeli mamy świadomość zjedzenia trującego grzyba, nie warto ryzykować, należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala.

adajan: A czy to prawda, że alkohol wspomaga trawienie grzybów?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Nie jest to prawda. Wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach może dojść do nasilenia działania substancji szkodliwych.

Kwiatek: Panie doktorze, mam syna w wieku 18 lat. Jak można rozpoznać objawy zażycia grzybów halucynogennych?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski:<\<>/B> Po zjedzeniu grzybów halucynogennych występują pobudzenie, niepokój psychiczny, ruchowy, zachowania nieadekwatne, halucynacje - można widzieć osoby, których nie ma, słyszeć glosy. Czasami osoby sprawiają wrażenie skrajnie zadowolonych.

Jurek: Czy olchówki to trujące grzyby?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Jeżeli chodzi o olszówkę, inaczej krowiaka podwiniętego, jest to grzyb niejadalny.

muchomor> Czy można mieć alergię na grzyby?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Reakcje alergiczne po zjedzeniu grzybów są bardzo rzadkie. Dolegliwości, które pojawiają się są wynikiem ciężkostrawnosci grzybów lub ich niewłaściwego przygotowania do spożycia.

grzes: Który gatunek grzyba jest najbardziej niebezpieczny dla zdrowia?

lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Najniebezpieczniejszym grzybem jest muchomor sromotnikowy, wiosenny, jadowity.

Allison: Jak udzielić pierwszej pomocy osobie zatrutej grzybami?

lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Odpowiedzi na to pytanie już udzielaliśmy. Po pierwsze sprowokowanie wymiotów, a następnie udanie się do najbliższego szpitala wraz z resztkami grzybów zjedzonych potraw, wymiotów.

Czy po wrzuceniu grzybów do mleka jego zwarzenie świadczy o obecności w nich trucizny?

lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Nie, są to przesądy. Zmiana koloru srebrnej łyżeczki, cebuli, obecność robaków w grzybach, brak gorzkiego smaku - to wszystko są przesądy ludowe.

kju3: Czy to prawda, że grzyby trujące nigdy nie są robaczywe?

lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Nie, to nieprawda. Wśród grzybów trujących tak samo zdarzają się grzyby robaczywe.

Nick*.*: Zatrucia grzybami są jesienią. Dlaczego nie ma zatruć zimą, kiedy wysuszonych spożywa się multum ?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Dlatego, że w większości wypadków suszy się grzyby o kapeluszach rurkowych, np. prawdziwki. Wśród nich, bardzo rzadko, może zdarzyć się jedynie borowik szatański.
Jaco: A czy są jakieś proste doświadczenia chemiczne, które można samemu przeprowadzić w domu, żeby sprawdzić, czy dany grzyb jest trujący, czy nie?
lek._med._Tomasz_Kłopotowski: Nie ma takich doświadczeń, chyba ze metoda "na teściową". Jak przeżyje, to znaczy, że grzyb był jadalny.

***
Tomasz Kłopotowski, pomimo że rodzice pochodzą z okolic Lwowa i Polesia, z pochodzenia i zamiłowania jestem gliwiczaninem. Urodziłem się w rodzinie z tradycjami lekarskimi - mama - Janina - jest lekarzem stomatologiem, ojciec - Jan - lekarzem medycyny - specjalistą toksykologii klinicznej, medycyny pracy, lekarzem chorób wewnętrznych.

Urodziłem się w 1964 roku w Gliwicach gdzie ukończyłem Szkołę Podstawową, zgodnie z rodzinną tradycją II Liceum Ogólnokształcące, a następnie w 1989 roku studia medyczne na Wydziale Lekarskim w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej. Od czasu ukończenia studiów, od 1989 roku zatrudniony jestem, z krótką, dwuletnią przerwą w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. W okresie zatrudnienia w Instytucie uzyskałem specjalizację I, II stopnia w zakresie chorób wewnętrznych a następnie w zakresie toksykologii klinicznej. Od lutego 2005 roku do maja 2006 pełniłem obowiązki Ordynatora Oddziału Toksykologii Klinicznej z Regionalnym Ośrodkiem Ostrych Zatruć. W okresie od czerwca 2006 do grudnia 2008 pracowałem początkowo w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich jako konsultujący internista i toksykolog, a następnie w I Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego w Sosnowcu. Do Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu powróciłem 29 grudnia 2008 ponownie na stanowisko Ordynatora Oddziału Toksykologii Klinicznej z Regionalnym Ośrodkiem Ostrych Zatruć. Od 1993 roku zatrudniony jestem ponadto jako lekarz zespołu reanimacyjnego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu.

Przez cały okres zatrudnienia podstawowym zainteresowaniem była toksykologia kliniczna. Jestem członkiem kilku towarzystw naukowych, na moim koncie znajduje się kilka publikacji w czasopismach naukowych.

Poza pracą, toksykologią, w nielicznych chwilach wolnych - odpoczywam, czytam książki, kocham góry.
O ile na to pozwala czas spotykam się z ukochanymi dziećmi - Aleksandrą - studentką IV roku politologii i III roku prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i synem - Wojciechem - studentem I roku zarządzania, którzy są oczkiem w głowie ojca i największym sukcesem i radością życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zabójcze nasiona, jagódki, kłącza albo całe rośliny - Dziennik Zachodni