Metan zabił górników w kopalni Wujek-Śląsk

  Metan zabił górników w kopalni Wujek-Śląsk

  Katarzyna Piotrowiak, Agnieszka Widera

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wynosiliśmy ich z kopalni. Naszych kolegów. Jednych już martwych, innych ciężko rannych. Byli tak poparzeni, że skóra zostawała nam na rękach - mówił Roman, górnik strzałowy z kopalni Wujek-Śląsk Ruch w Rudzie Śląskiej.
  O godzinie 10.15 kilometr pod ziemią zapalił się metan. Pracowało tam 38 górników. 12 zginęło - na miejscu i w drodze do szpitali. Ich nazwisk nikt wczoraj nie podał. Kilku nie można było zidentyfikować. Śmigłowce przetransportowały rannych do szpitali w Sosnowcu, Siemianowicach Śląskich, Bytomiu, Chorzowie, Tychach i Katowicach .

  Nikt nie wie, dlaczego metanomierze nie zadziałały. Proszący o nieujawnianie nazwiska pracownik firmy zewnętrznej mówi, że pół roku temu miał tam z kolegami pracować przy kolejce spągowej, ale tej roboty nie wzięli, bo normy stężenia metanu były przekroczone. - To była bomba z opóźnionym zapłonem - twierdzi mężczyzna.

  Najcięższe oskarżenia wysuwa jednak anonimowy górnik z Wujka-Śląska, który twierdzi, że w kwietniu zawiadomił ABW o nagminnym fałszowaniu przez nadzór kopalni odczytów metanomierzy. Telewizja TVN 24 dotarła do filmu z nagraniem takiego odczytu, rzekomo z Wujka-Śląska. Na filmie norma jest przekroczona kilkukrotnie. ABW potwierdza: takie doniesienie było. Przekazała je policji i Wyższemu Urzędowi Górniczemu.

  Ale Edyta Tomaszewska, rzeczniczka WUG, odrzuca wersję anonimowego oskarżyciela. Odebrawszy doniesienie, Urząd natychmiast przeprowadził kontrolę w kopalni i przesłuchał 10 świadków. Wszystko było w porządku. A o filmie dowiaduje się po raz pierwszy.

  W Rudzie Śląskiej ogłoszono siedmiodniową żałobę, odwołano imprezy kulturalne i sportowe.

  Prokuratura Okręgowa w Katowicach zapowiedziała wszczęcie śledztwa w sprawie katastrofy w kopalni. Jednocześnie premier Donald Tusk, który przerwał wizytę w Brukseli i przyjechał do Rudy Śląskiej, zapowiedział, że jeśli znajdą się winni tragedii nie będzie wyrozumiałości.
  1 3 4 5 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama