Ratownicy pracują w oddziałach

  Ratownicy pracują w oddziałach

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Z Janem Sytym, wiceprezesem Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego rozmawia Michał Wroński
  Wśród ofiar w kopalni Wujek-Śląsk są ratownicy. Skąd się tam wzięli zanim doszło do wypadku?
  Przepisy wymagają, by na każdej kopalni drużyna ratownicza liczyła od 80 do 150 osób. W Polsce nie ma jednak zawodu ratownika górniczego. Dlatego te osoby są zatrudnione na różnych oddziałach jako zwykli pracownicy. I większość z nich na co dzień wykonuje takie same prace, jak ich koledzy, nie mający przeszkolenia ratowniczego.

  Jak działa system ratownictwa w kopalni?
  Na każdej zmianie pod ziemię zjeżdżają ze specjalistycznym sprzętem dwa pięcioosobowe zastępy ratowników. Oni są oddelegowani do prac zabezpieczających, np. budowania tam. Pozostali ratownicy pracują w oddziałach. Z zastępami ratowniczymi na dole kontakt ma dyspozytor. W razie zdarzenia wysyła ich w pierwszym rzędzie do akcji i rozpoczyna mobilizację ratowników z "normalnych" oddziałów. W do wypadku na kopalni Wujek-Śląsk na miejsce skierowano dwa dyżurne zastępy od nas, ratowników ze stacji w Jaworznie i Specjalistyczne Pogotowie Pomiarowe. Pięć zastępów dotarło na miejsce w ciągu 30 minut.

  Czy z faktu, że wśród tragicznie zmarłych górników są ratownicy, można wnioskować, że w rejonie tej ściany przed wypadkiem było jakieś zagrożenie?
  Nie. Przy takiej liczebności drużyny ratowniczej praktycznie na każdym oddziale jest jakiś ratownik. O ile mi wiadomo, ratownicy, którzy zginęli, pracowali tam w ramach swoich macierzystych oddziałów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama