Zidentyfikowano ciała górników

Zidentyfikowano ciała górników

Justyna Przybytek

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Są wyniki sekcji zwłok trzynastego górnika, który w sobotę zmarł w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.
Biegli orzekli wczoraj, że przyczyną śmierci był wstrząs oparzeniowy i związane z nim zaburzenia układu krążeniowo-oddechowego. Jedenastu górników, którzy zginęli podczas piątkowego pożaru w kopalni udusiło się tlenkiem węgla, a jeden zmarł w wyniku wykrwawienia się.

Także wczoraj w Zakładzie Medycyny Sądowej w Katowicach rodziny zmarłych identyfikowały zwłoki. Okazanie trwało kilka godzin.

- Odbywało się przy udziale psychologa. Wszystkie rodziny rozpoznały ciała swoich najbliższych. To oznacza, że nie będzie konieczności przeprowadzania dalszych badań, między innymi badania DNA - wyjaśnia Marta Zawada-Dybek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach.


Pomoc zarówno samym poszkodowanym, jak i rodzinom zmarłych górników zaoferowała katowicka Okręgowa Rada Adwokacka.

- Każdorazowo, kiedy ma miejsce zbiorowa tragedia reagujemy. Występujemy instytucjonalnie, jako rada, aby pomoc była bardziej efektywna. Służymy poradą codziennie od godz. 9. w siedzibie przy ul. Gliwickiej 17 lub pod nr tel. 0-32 259 82 50 - wyjaśnia Roman Kusz dziekan ORA. Adwokaci pomogą górniczym rodzinom zarówno w sprawach karnych, czyli ustaleniu winy, kto ponosi odpowiedzialność za zaistniałe w kopalni zdarzenie, oraz w sprawach cywilnych, dotyczących odszkodowania.

- W sprawach karnych, trzeba poczekać na ustalenia prokuratorów. Z kolei zasadność roszczeń cywilnych jest już przesądzona - dodaje Kusz.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo