Dyrektor katowickiego szpitala wprost z NIK-u

  Dyrektor katowickiego szpitala wprost z NIK-u

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  To kompletne zaskoczenie dla wszystkich - nową dyrektorką Górnośląskiego Centrum Medycznego w Ochojcu została Klaudia Rogowska, nieznana w środowisku medycznym pracownica NIK.
  Tymczasem właśnie za stwierdzone przez NIK nieprawidłowości przy przetargach, w tym fałszowanie dokumentacji przetargowej, został odwołany jej poprzednik, Wojciech Olszówka, zwolniony przez rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Ewę Małecką-Tenderę, 4 września.

  Dziś nowa dyrektorka zaczęła w szpitalu urzędowanie od... wręczenia wypowiedzeń staremu kierownictwu. W spotkaniu z nową dyrektorką uczestniczyli zastępcy dotychczasowego dyrektora, przedstawiciele związków zawodowych, ordynatorzy oddziałów, kierownicy katedr i klinik, kierownicy jednostek administracyjnych.


  - Na dyrektora szpitala powołuję osobę, która perfekcyjnie zna wszystkie przepisy prawa i będzie gwarantowała ich przestrzeganie - mówiła pani rektor. - W żadnym wypadku nie mogę notorycznie narażać szpitala na akcje ABW, prokuratury i innych organów ścigania.

  Rektor przypomniała też powody zwolnienia Olszówki.
  - NIK zbadała ponad 50 postępowań przetargowych na łączną kwotę ponad 35 mln złotych - mówiła. - Żadne z tych postępowań nie zostało przeprowadzone zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych. Wiele stwierdzonych nieprawidłowości posiadało cechy korupcjogenne.

  Rektor stwierdziła też, że księgi rachunkowe szpitala były nierzetelnie i błędnie prowadzone. - Pani rektor przedstawiła wybiórczo pewne dane, ale my nie rezygnujemy ze spotkania w sprawie sytuacji szpitala w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, do którego ma dojść w piątek. Niepokoją nas informacje o pogarszającej się kondycji finansowej GCM. Chcemy wiedzieć, na ile są prawdziwe - powiedział dr Eugeniusz Piłat, szef szpitalnianego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

  Rogowska jest z wykształcenia ekonomistką. Ukończyła studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie aktualnie ma otwarty przewód doktorski. Posiada aplikację kontrolerską wraz ze złożonym egzaminem kontrolerskim przed komisją egzaminacyjną powołaną przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama