W Jaworznie walczą

W Jaworznie walczą o kasę na nowe autobusy

Grażyna Dębała

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej musi kupić 30 nowoczesnych autobusów, by podreperować zły stan taboru.
Dotychczas zdecydowanie odbiega on od sąsiednich miast, gdzie dominują na drogach nowe solarisy. W Jaworznie takich zakupów nie było od kilkunastu lat, na czym cierpią głównie pasażerowie, a dodatkowo sytuację komplikowała niekorzystna umowa na rozliczanie przejechanych wozokilometrów, podpisana z miastem.

Wniosek o dofinansowanie zakupu 30 wozów, które kosztują 23 miliony zł, trafił do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. O tym, czy uda się pozyskać ok. 20 mln zł, będzie wiadomo pod koniec roku.

Fabrycznie nowe pojazdy w Jaworznie są niezbędne. Z powodu wieku, korozji nadwozia i ogromnego przebiegu autobusy nie przechodzą obowiązkowych badań technicznych. Stare jelcze nadają się do złomowania. W marcu PKM kupił więc dwa czternastoletnie many, ale to tylko kropla w morzu potrzeb.
- Na pewno mamy bardzo dobrze przygotowany wniosek o dotacje, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że konkurencja jest spora. W projekcie zapisaliśmy, że chcemy kupić pojazdy o różnej długości. To ma być dziesięć autobusów o długości 15 metrów, piętnaście pojazdów o długości 12 metrów i pięć o długości 10 metrów. Mają być nowoczesne, przyjazne dla środowiska i ze specjalnymi boksami, przystosowanymi do przewozu rowerów. Chcemy też ustawić dwie interaktywne tablice, wyświetlające informacje o odjazdach. Stanęłyby w centrum i w Szczakowej, czyli na dwóch najważniejszych węzłach komunikacyjnych w mieście - planuje Zenon Torba, wiceprezes PKM Jaworzno.

Wartość wszystkich wniosków, które trafiły do Urzędu Marszałkowskiego opiewa na kwotę 390 mln zł, a do podziału jest aż 320 mln zł. PKM ma duże szanse na sukces, ponieważ ma już podpisaną na 10 lat umowę z miastem, na świadczenie usług transportowych. A jednym z wymogów jest gwarancja, że zakupione autobusy będą jeździć na wskazanych liniach przez pięć lat.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo