Katowice: Są pieniądze na modernizację i rozbudowę...

Katowice: Są pieniądze na modernizację i rozbudowę Filharmonii Śląskiej

RP

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Wczoraj w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego minister Bogdan Zdrojewski oraz dyrektor naczelna Filharmonii Śląskiej Grażyna Szymborska i Maria Burska-Juraczyk, główna księgowa tej instytucji, podpisali umowę na dofinansowanie modernizacji i rozbudowy gmachu Filharmonii Śląskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przy udziale środków budżetu województwa śląskiego.
Projektowi o całkowitej wartości 31 477 045 zł, przyznano dofinansowanie z EFRR w wysokości 19 327 438 zł. Oczekiwany udział budżetu Województwa Śląskiego sięga kwoty 12 149 607 zł.

Wyłoniony w 2006 roku drogą architektonicznego konkursu projekt opracowali architekci Michał Kapturczak i Tomasz Bartkowiak z poznańskiej firmy CONSULTOR Sp. z o. o. Filharmonia uzyskała już pozwolenie na budowę. Budowa ma być zakończona i rozliczona do końca 2011 roku.


Harmonogram realizacji projektu zakłada dwa lata prac remontowo-budowlanych, z wyłączenie z użytku starego budynku z salą koncertową tylko na jeden rok, podczas którego koncerty odbywać się będą w innych miejscach. Działalność artystyczna nie zostanie zatem przerwana.

Rozbudowa obejmie remont dachu, powały sali koncertowej oraz dostosowanie obiektu do wymogów obowiązującego prawa. Słuchacze zyskają organy zaprojektowane przez prof. Juliana Gembalskiego i klimatyzację sali koncertowej oraz wszystkich wnętrz, nową salę kameralną na 110 miejsc z wyposażeniem estrady i fortepianem, salkę seminaryjną na 40 miejsc, kawiarnię melomana z Zielonym Ogrodem na dachu z 82 miejscami, sklep z płytami i wydawnictwami Filharmonii, powiększony hol kasowy, wygodniejszą przestrzeń szatni, windy oraz całkowitą likwidację barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.

W zmodernizowanym gmachu istotnie rozszerzy się programowa oferta, zwłaszcza o muzykę organową i częstsze prezentacje muzyki kameralnej i działania edukacyjne. Filharmonia Śląska otwarta będzie nie tylko w porach koncertów, bowiem kawiarnia melomana i Zielony Ogród Muzyczny na ostatniej kondygnacji dostępne będą codziennie do wieczora. W kawiarence nowością na skalę kraju będą stanowiska odsłuchu archiwalnych nagrań filharmoników śląskich i budowanych zbiorów fonoteki.

Planuje się także utworzenie Śląskiej Biblioteki Muzycznej - serii koncertów i ich nagrań -muzyki kompozytorów śląskich od czasów dawnych po dzisiejsze. Nagrania przekazywane będą w celach dydaktycznych szkołom i uczelniom muzycznym oraz książnicom w całym kraju. Ich odsłuchanie możliwe będzie również w kawiarence melomana.

Wczoraj minister Bogdan Zdrojewski podpisał też podobną umowę na dofinansowanie ze środków europejskich projektu budowy nowej siedziby Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Projektowi o wartości całkowitej 20,8 mln zł, przyznano dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w wysokości 17,6 mln zł.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo