Unijne miliony na częstochowskich inżynierów

  Unijne miliony na częstochowskich inżynierów

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Politechnika Częstochowska pozyskuje coraz więcej pieniędzy z Unii. Teraz realizuje równocześnie 9 projektów. Ich dofinansowanie może sięgnąć ponad 28 milionów złotych.
  Uczelnia otrzyma np. 3,4 miliona złotych jako refundację (85 procent) wydatków poniesionych na modernizację infrastruktury dydaktycznej. Za te pieniądze gruntownie wyremontowano 21 sal dydaktycznych i 27 laboratoriów. Kupiono 150 zestawów komputerowych, 260 rozmaitych urządzeń dydaktycznych i różnych pomocy naukowych.

  - Ta sala powstała na dobrą sprawę od nowa. Podniesiono podłogę, pod którą poprowadzono wszystkie instalacje.
  Do tego doszły nowe serwery i komputery. Wszystko jest już gotowe na przyjęcie studentów - mówi Katarzyna Długosz z Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki demonstrując nowoczesne laboratorium informatyczne.

  Władze uczelni podkreślają, że wszystkie te przedsięwzięcia mieszczą się w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego, zmierzającej do nadrobienia braku inżynierów na krajowym rynku pracy. Ich niedobór szacowany jest na około 50 tysięcy.

  Gotowy jest już wniosek Politechniki o dofinansowanie kolejnego etapu modernizacji infrastruktury. Tym razem chodzi o blisko 7,5 miliona złotych.

  - To duże sumy, ale nasze potrzeby są znacznie większe. Jeden mikroskop skaningowy to wydatek rzędu półtora miliona złotych - wyjaśnia prof. Jacek Przybylski, prorektor uczelni ds. rozwoju.
  - Kształcenie inżynierów należy niestety do najbardziej kosztownych - dodaje prorektor.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama