Sosnowiec: Będą fotografować miejsca pamięci

Sosnowiec: Będą fotografować miejsca pamięci

Magdalena Nowacka

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Członkowie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego postanowili sfotografować miejsca pamięci w Zagłębiu i uzupełnić tym sposobem luki, które istnieją w ich spisie, prowadzonym przez Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Zdaniem Piotra Dudały, sosnowiczanina, w spisie brakuje zarówno informacji o wielu obiektach jak i zdjęć. Wiele z tych ostatnich było robione bardzo dawno.

- Brakowało nie tylko wielu obiektów, ale również 37 fotografii. Myślę także, że sporo na naszym terenie jest miejsc, które powinny znaleźć się w takim spisie. Brakuje np. informacji o znanych mieszkańcach Sosnowca, którzy mają już swoje tablice jak np.
ks. Franciszek Raczyński (kościółek kolejowy) czy ks. prof. Włodzimierz Sedlak (kościół św. Tomasza). Na liście wojewódzkiej nie ma także tablicy z kościoła św. Tomasza Apostoła upamiętniającej ofiary czasów stalinowskich - dodaje Dudała.

Zdjęcia oraz dodatkowe informacje mają zostać przekazane Pawłowi Duszy, naczelnikowi Wydziału Kultury i Sztuki sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

- Rozmawiałem z pracownikiem Wydziału Spraw i Obywatelskich Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, który zajmuje się ewidencją miejsc pamięci w województwie. Zapewniono, że o ile wydział otrzyma z Urzędu Miejskiego w Sosnowcu brakujące fotografie, to zostaną one wprowadzone do ewidencji. Nie ma również żadnych przeszkód, żeby były przygotowane nowe karty ewidencji - mówi Dudała.

- Chcemy stworzyć specjalny katalog tych miejsc i umieścić go również na naszej stronie internetowej - mówi Dariusz Jurek, prezes FdZD.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo