Rozbudowa sosnowieckiego Egzotarium

Rozbudowa sosnowieckiego Egzotarium

Sławomir Cichy

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Gmina ogłosiła przetarg na opracowanie koncepcji rozbudowy Egzotarium. Prawdopodobnie już w następne wakacje nastąpi początek modernizacji obiektu.
Urzędnicy jednak studzą tych, którzy mają wizje sosnowieckiego obiektu na miarę palmiarni w Gliwicach. Nadal będzie to tylko duża szklarnia, choć z pewnością o bryle na miarę XXI wieku.

- Po zapoznaniu się z koncepcjami modernizacji obiektu, zostanie wybranych pięciu wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert. Ten etap potrwa do października tego roku. Później, w ciągu ośmiu miesięcy, zwycięzcy powinni przygotować gotowy projekt. Potem już zostaje tylko etap realizacji - mówi nam Krzysztof Polaczkiewicz z Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Choć w ratuszu bronią się przed skonkretyzowaniem kosztów inwestycji, to raczej chodzi o kilka, a nie kilkanaście milionów złotych. To wystarczy na niewielką rozbudowę i wymianę instalacji wodnej, CO, elektrycznej i kanalizacji.

- Priorytetem jest dla nas komfort zwierząt i zachowanie dobrych warunków dla cennej roślinności - dodaje Polaczkiewicz. A jest co chronić. Egzotarium z unikatowymi gatunkami zwierząt i roślin jest prawdziwą perełką tego typu obiektów nawet w skali europejskiej.

Szczególnie cenna jest kolekcja egzotycznych ryb akwariowych. Obejmuje ona około 40 gatunków. Faunę gadów reprezentuje tu około 15 gatunków, w tym np. krokodyl nilowy. Egzotarium przy ul. Kresowej to pozostałość miejskiego parku, założonego w 1935 roku. W czasie II wojny światowej został zniszczony. Zrekonstruowano go w latach 1954 - 1956 i praktycznie niezmieniony przetrwał do dzisiaj.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co Pan wypisuje????????!!!!!!

mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 30 / 23

Egzotarium przy ul. Kresowej to pozostałość miejskiego parku, założonego w 1935 roku ???????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Co Pan wypisuje??????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo