Zadłużony szpital w Zawierciu szuka dobrego menedżera

  Zadłużony szpital w Zawierciu szuka dobrego menedżera

  A. Dziedzic, P. Sobierajski, DRAPA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zawierciański Szpital Powiatowy przeżywa bodaj swój największy w historii kryzys. Zadłużona na ponad 34 miliony placówka, oprócz kłopotów finansowych ma ogromne kłopoty kadrowe.
  Od dwóch tygodni szpital nie ma dyrektora, po tym jak okazało się, że rekomendowana przez zarząd powiatu 29-letnia Aleksandra Małek została powołana na to stanowisko nie mając nawet wymaganego stażu pracy. Młodziutką menedżerkę odwołano więc po dwóch tygodniach. Wczoraj podczas sesji Rady Powiatu komisja przesłuchująca kandydatów, rekomendowała kolejnego kandydata na to stanowisko. Jest nim Henryk Szczerba, obecnie dyrektor Szpitala MSWiA w Katowicach. Wczoraj jednak zarząd nie podjął ostatecznej decyzji o jego powołaniu.

  - Czekamy aż ten kandydat wyjaśni swoje sprawy w aktualnym miejscu pracy. Trzeba szybko ratować szpital, więc nie mogliśmy przeprowadzić pełnej procedury konkursowej. Czas jest teraz naszym największym wrogiem - mówił podczas sesji Leszek Wojdas, wicestarosta.

  Uczestników sesji, zwłaszcza przedstawicieli załogi, zelektryzowała jednak inna propozycja.
  - Pełniący obowiązki dyrektora szpitala Leszek Król zawnioskował o szybkie przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego. Będziemy prosili zarząd powiatu o spotkanie z załogą, bo chcemy dowiedzieć się wszystkiego z wiarygodnego źródła - mówi Małgorzata Grabowska, szefowa szpitalnej Solidarności. Pracownicy obawiają się, że gdyby do tego doszło, zadłużająca się spółka musiałaby w krótkim czasie ogłosić upadłość, a to z kolei byłaby najkrótsza droga do prywatyzacji szpitala.

  - Na dzień dzisiejszy zarząd powiatu nie ma takich planów - zapewnia, pytany o ewentualną prywatyzację szpitala Jan Grela, członek zarządu powiatu.

  Tymczasem w sąsiadującym z powiatem zawierciańskim powiecie olkuskim, Rada Powiatu dwa tygodnie temu zgodziła się na stopniową prywatyzację tamtejszego szpitala powiatowego. Placówka ma około siedmiu milionów długu. Proces przekształceń ma się zakończyć do końca roku, a zarządzanie szpitalem powiatowym (pracuje w nim ok. 800 osób) powierzono szczecińskiej spółce Grupa Nowy Szpital. Ta zarządza już kilkoma szpitalami, m.in. w Kostrzynie nad Odrą, Świeciu, Świebodzinie. Dyrektorem został 30-letni menedżer, Michał Sobolewski, absolwent Wydziału Prawa i Administracji w Poznaniu o specjalności zarządzanie i marketing oraz Uniwersytetu Westminster w Londynie. W planach jest utworzenie nowych oddziałów, m.in. kardiologicznego, udarowego czy rehabilitacji.

  Jak Nowy Szpital w Olkuszu zamierza wypracować zyski? Oszczędności mają przynieść m.in. tańsze zakupy leków i sprzętu dla całej grupy, czy wdrażanie własnych systemów informatycznych. - Zapewniamy pacjentom bezpłatne leczenie, w oparciu o kontrakt z NFZ. Będziemy rozwijać działalność placówki, poszukiwać nowych pacjentów i wypracowywać zyski. Nie przejęliśmy natomiast długów SP ZOZ-u, który będzie je nadal spłacał - tłumaczy Agnieszka Wesołowska z Grupy Nowy Szpital Sp. z o.o.
  Gdyby przekształcenie szpitala w niepubliczny nie powiodło się i np. nie udało się podpisać kontraktu z NFZ, powiat będzie miał prawo do rozwiązania umowy i wtedy usługi świadczone będą w starym systemie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama