Ośrodek w Bogumiłku już od 40 lat pomaga

Ośrodek w Bogumiłku już od 40 lat pomaga dzieciom

Piotr Piesik

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Bogumiłku, niewielkiej miejscowości w pobliżu Lelowa, w powiecie częstochowskim, obchodzi dziś jubileusz 40-lecia.
Kiedy powstawał, podlegał jeszcze kuratorium oświaty w Kielcach, dziś jest jedyną placówką oświatowo-wychowawczą w pow. częstochowskim, która umożliwia realizację obowiązku szkolnego dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Przebywają tu wychowankowie z ośmiu powiatów z województw: śląskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.
Działają tu nie tylko szkoła podstawowa i gimnazjum - od 1 września 2004 roku ruszyła nawet trzyletnia ponadgimnazjalna szkoła przysposabiająca do pracy. Wszystko po to, żeby opuszczający ośrodek wychowankowie byli w jak najlepszym stopniu przygotowani do samodzielności.

Nie każdemu udaje się to w jednakowym stopniu, lecz trudno sobie wyobrazić przyszłość tych dzieci bez istnienia takich ośrodków jak Bogumiłek. Podopieczni regularnie startują także w zawodach sportowych dla niepełnosprawnych. Zawsze są widoczni w częstochowskiej Olimpiadzie Razem.

Dziś, z okazji 40-lecia, specjalnym gościem ośrodka będzie zaprzyjaźniona z nim od lat Ilona Felicjańska, znana modelka, prezes Fundacji "Niezapominajka" z Warszawy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo