Mstów: Opera na brzegu Warty

  Mstów: Opera na brzegu Warty

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Częstochowa przyciąga turystów klasztorem jasnogórskim, Olsztyn ruinami zamku, Janów jurajskimi ostańcami, a Mstów postanowił zagospodarować tereny nad Wartą.
  Turystycznym gminom na Jurze rośnie groźny konkurent. W Mstowie powstanie kąpielisko, będzie przystań kajakowa i atrakcje dla miłośników muzyki. Budowana już jest scena plenerowa. Organizator tegorocznego Święta Muzyki w Toruniu, Krzysztof Pośpiech zapowiedział plenerowe wystawienie w Mstowie słynnej opery "Aida" Giuseppe Verdiego.

  Gminny Mstów, który przed wiekami posiadał znaczenie większe od Częstochowy, lecz stracił prawa miejskie po powstaniu styczniowym, ma w takich przedsięwzięciach doświadczenie.
  Od trzech lat wystawiane są tu opery, poczynając od "Halki" poprzez "Straszny Dwór", po "Nabucco", w wykonaniu artystów Opery Śląskiej. Frekwencja zawsze dopisuje, a teraz Pośpiech mówi o "Aidzie" w plenerze. To może być prawdziwy hit, ponieważ w Mstowie, w łuku koryta przepływającej przez tę miejscowość Warty, powstaje plenerowa scena. Znajdzie się ona w pobliżu malowniczego przełomu rzeki przepływającej przez wapienne skały. Sceneria jest iście bajkowa, a widzowie będą siedzieć na dość rozległym terenie.
  Zagospodarowanie całego, pięciohektarowego terenu ma się zakończyć za dwa lata, lecz jeśli uda się pozyskać dodatkowe pieniądze, scena może być gotowa już za rok. Na razie finansowanie tej inwestycji ma się odbywać wyłącznie własnymi siłami samorządu Mstowa.

  - To świetny pomysł - ocenia Jaromir Peszke, turysta z Jaworzna, przejeżdżający przez Mstów na rowerze. - Bywam tu często, mam tu znajomych. Odbywają się tu malownicze widowiska pod gołym niebem na błoniach nad Wartą. Opera w plenerze będzie wyglądać świetnie i na pewno przyciągnie mnóstwo ludzi, nie tylko z Częstochowy, ale z całego regionu - dodaje.

  Na to właśnie liczy gmina, inwestując prawie 5 milionów złotych. Oprócz sceny, na stawie Tesarka, powstanie kąpielisko z prawdziwego zdarzenia. Będą pomosty, plaża i zaplecze sanitarne. W planach są też ścieżki spacerowe, place zabaw, altany i miejsca do grillowania. Dla kajakarzy płynących Wartą ma powstać przystań.

  Mstów ma także inne turystyczne argumenty. W okolicy znajduje się słynny zespół klasztorny w Wancerzowie, a na zagospodarowanie czekają zabytkowe stodoły.

  Kocha muzykę i ją popularyzuje  Krzysztof Pośpiech to znakomity chórmistrz i pedagog, który przez całe życie stara się popularyzować muzykę. Prowadził chóry, pracuje w szkołach muzycznych, organizuje koncerty. Zakładał festiwal muzyki sakralnej "Gaude Mater". Postanowił przywrócić pamięć o rodzeństwie Reszków i w Mstowie wystawia coraz to bardziej okazałe widowiska operowe.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama